Muallak Taşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muallak taşının üstten görünümü.

Muallak Taşı, Kutsal kaya veya başlangıç kayası, Tapınak Tepesinin merkezinde, üzerine Halife Abdülmelik tarafından Kubbetü's-Sahre inşa edilen kayalık alan. Kayanın altında "ruhlar mağarası" olarak bilinen bir mağara bulunur.

Kaya üzerinde kan akıtılması için kullanıldığına inanılan bir deliğin varlığı, kayanın geçmişte Kurban kesimi için kullanılan bir sunak yeri olduğunu düşündürmektedir.

Yahudiler başlangıç kayası diye adlandırırlar ve 'Kudüs mabedi'nin kutsalların kutsalı olduğuna inandıkları bu kaya üzerinde yapılmış olduğuna inanırlar. Geleneksel Yahudi kaynaklarına göre Dünyanın yaratılışı bu kayadan başlar. Klasik yahudi kaynakları bu bölgenin kutsalların kutsalı veya sunağın dışı olup olmadığında anlaşmazlık içerisindedirler.[kaynak belirtilmeli][1] Yahudi geleneksel görüşüne göre cennet ve yerin ruhsal birleşme yeridir ve bundan dolayı Yahudilerin ibadet ederken döndükleri yerdir.

Mesih Dünya'ya indiğinde insanları bu kaya üzerinden tebliğe çağıracağı inanışı da vardır.

Kaya aynı zamanda Müslümanların Muhammed'in miraca yükselirken üzerine en son bastığı yer olduğuna inandıkları kaya parçasıdır. Müslümanlar için en kutsal ikinci mekandır. Genel olarak Mescid-i Aksa denildiğinde ilk akla gelen yapı üzerindeki altın kubbeli yapıdır.

Kubbetü's-Sahre.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Muallak Taşının bulunduğu tepe üzerinde eskiden Kudüs Tapınağı vardı. Abdülmelik bin Mervan bu kaya üzerine Kubbetü's-Sahre'yi inşa ettirmiş, Kanuni Sultan Süleyman döneminde taşın çevresi duvarla örülmüştür. Kayanın havada durduğu inancı Türkler arasında çok yaygındır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mishnah Kelim 1:6-9