Mountbatten-Windsor

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mountbatten-Windsor, 1960 yılında müphem bir şekilde yayınlanan kabine kararı doğrultusunda on altı ülkenin kraliçesi II. Elizabeth Alexandra Mary Windsor ve eşi Edinburgh Dükü, Prens Philip Mountbatten (d. Yunanistan ve Danimarka Prensi)'ın soyundan gelen bazı kişilerin hususi, sırasıyla paternal ve maternal aile adlarından oluşan öbekleşmiş soyadıdır. Aynı zamanda Mountbatten-Windsor, esasta Oldenburg Hanedanı'na bağlı olan Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg Hanedanı (kısaca Glücksburg Hanedanı)'nın bir alt kolunun adıdır. Ancak hanedanın resmî adı "Windsor" olarak anılmaktadır ve II. Elizabeth'in soyundan olmayan hanedan mensupları için bu soyad kullanılmamaktadır.

Köken bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mountbatten kelimesinin etimolojisi incelendiğinde kelimenin, Alman Hesse-Darmstadt Hanedanı'nın denk olmayan evlilikten doğan bir branşının ve Almanya'da Landkreis Waldeck-Frankenberg'in küçük bir kasabasının adı olan Battenberg kelimesinden geldiği ve Kral V. George'un isteği üzerine I. Dünya Savaşı sırasında dikkat çekmemek için tam çeviri şeklinde İngilizleştirildiği saptanmıştır.

Windsor kelimesi ise Sakson-Coburg ve Gotha Hanedanı'nın Britanya branşı tarafından 1917 yılında sahiplenilen özel bir addır.

V. George
Windsor Hanedanı Kurucusu
Mountbatten-Windsor çifti Elizabeth ve Philip'in düğün töreninden bir fotoğraf.

Mountbatten-Windsor soyadının taşıyıcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılı itibarıyla, Elizabeth ve Philip çifti dışında Mountbatten-Windsor soyadına sahip olan çiftin üç erkek çocuğu, bir kız çocuğu, biri merhum olmak üzere üç gelini, altı torunu ve bir torun eşinden (büyük gelin) oluşan ve tahttaki veraset sırasına göre düzenlenen liste: