Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (2017)
Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (2017)
Harita
Kuruluş14 Ekim 1944 (79 yıl önce) (1944-10-14)
TürDevlet
Eğitim dil(ler)iRusça
RektörAnatoly V. Torkunov
Kayıtlı4.500
KonumMoskova, Rusya
Web sitesienglish.mgimo.ru

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Rusça: Московский государственный институт международных отношений, MGIMO), Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO Üniversitesi) uluslararası alanda profesyoneller hazırlayan bir bilim merkezidir. Rusya Federasyonu'nun en elit üniversitesidir. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi (Rusça: Дипломатическая академия МИД России, http://www.dipacademy.ru/about/ 12 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.) isminde farklı bir yükseköğretim kurumu daha bulunmaktadır. MGIMO Universitesi Rusya'nın beyin takımının olduğu en saygın kurumdur.

Üniversite 4 enstitü, 8 fakülte ve 3 MBA programı içerir. Aynı zamanda Üniversite aktif şekilde Bolonya sürecine katılmaktadır. Halen üniversitede 5000'den fazla Rus ve yabancı öğrenci eğitim görüyor.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Ekim 1944 yılında M.V.Lomonosov namlı Moskova Devlet Üniversitesi ayrı bir enstitüye dönüştürüldü. Birinci alma iki yüz öğrenci oldu. İlk önce sadece şu 3 fakülte vardı: Uluslararası, Ekonomi ve Hukuk.

1958 yılında SSCB Dış Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Enstitüsü MGIMO'nun parçası oldu.

1969 yılında Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Gazetecilik Fakülteleri oluşturuldu.

1991 yılında Uluslararası İş ve İdari Yönetme Fakültesi açıldı.

1994 MGIMO üniversite statüsünü aldı. Nezdinda Uluslararası Yönetme Enstitüsü oluşturuldu.

1998 Siyaset Bilimi Fakültesi açıldı.

2000 Enerji Siyaseti ve Diplomasi Enstitüsü esaslandı.

2005 yılında AB-Rusya zirvesi sırasında AB siyaset, hukuk ve ekonomisi konuları üzerinde devlet memurları ve iş adamlarını yükseköğretim sonrası hazırlama ve meslekleri ilerleme kursundan geçirme için MGIMO nezdinde Avrupa öğretim enstitüsü oluşturuldu.

Bugünkü MGIMO[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdilik MGIMO'da öğretim şu alanlarda görünebilir: Uluslararası ilişkiler, diplomasi, bölge bilimi, dünya ekonomisi, dünya politikası, ticaret, aleni, özel ve finans hukukları, siyaset bilimi, devlet ve şehir yönetmenliği, gazetecilik ve kamuoyu ilişkileri (PR). 54 yabancı dilin öğretildiği bir kurum.

Okuma sırasında öğrenciler bilimsel kütüphane, bilgisayar odaları, İnternet salonları, çoklu medya dershaneleri ve dil laboratuvarlarından faydalanır.

Şimdilik üniversitede 62 Rusya bölgesinden ve 64 ülkeden gelen 5000'den fazla öğrenci okuyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]