Moskova Çevreyolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Moskova Çevreyolu
Московская Кольцевая Автомобильная Дорога
logo
Tip Çevreyolu
Başlangıç
Bitiş
Uzunluk 108.9 km


Geçtiği Yerler Moskova
Harita

Moskova Çevreyolu (RusçaМосковская Кольцевая Автомобильная Дорога, Moskovskaya Koltsevaya Avtomobilnaya Doroga) veya MKAD (МКАД), Rusya'nın başkenti Moskova'yı çevreleyen bir çevreyoludur. Çevreyolunun uzunluğu 108.9 km olup 10'u kavşak olmak üzere 35 adet çıkış bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'lerde Moskova ve çevresinde yoğunlaşan trafik nedeniyle şehir planlamacıları kentin ortasından anayollardan gelen trafiği yönlendirmek amacıyla çevreyolu planlandılar. Çevreyolu, 1961 yılında açıldığında şehir sınırları boyunca 108.9 km uzunluğunda dört şeritli asfalt bir yoldu. Henüz bir otoyol sayılmasa da büyük kavşaklar, az sayıda trafik ışıklarına ve 100 km/h hız sınırına sahipti.

1995-1999 yılları arasında yol genişletilmiş olup şerit sayısı ona çıkarıldı, kavşaklar yeniden düzenlendi, yayalar için köprüler inşa edildi, trafik ışıkları kaldırıldı ve sağlam beton bariyerler eklendi. 2001 yılında tüm yavaş hareket eden araçların MKAD'a girmeleri yasaklandı ve belediye tarafından ekspresyol statüsü almıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]