Moros

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yunan Mitolojisi'nde Moros ( /ˈmɔːrɒs/ or Morus /ˈmɔːrəs/ ; Antik Yunanca: "kıyamet,kader" anlamına gelir), ölümlüleri ölümcül kaderlerine sürükleyen, yaklaşan kıyametin "nefret dolu" olarak kişiselleştirilmiş ruhudur. Moros'un insanlara ölümlerini öngörme yeteneği verdiği de söylenir. Roma eşdeğeri ise Fatum'dur.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Moros, gecenin ilkel tanrıçası Niks'in çocuğudur.

Hesiodos'a göre [1][değiştir | kaynağı değiştir]

Hesiodos'un Thegony'sinde, Niks'in diğer çocukları ile birlikte Moros'u tek başına doğurduğu anlatılmaktadır.

Hesiodos; Moros'u ve kardeşleri Keres(Şiddetli Ölüm) ve Thanatos(Ölüm)'u ölüm tanrıları olarak tanıtır.

Yine diğer kardeşlerini ise şu şekilde sıralar: Hypnos (Uyku), Oneiroi (Düşler), Momos (Alaycılık), Oizys (Depresyon), Hesperidler (Batılı Gece Kızları), Moirai (Kader Tanrıçaları), Nemesis (Hubris), Apate (İhanet), Philotes (Kara Sevda), Geras (Yaşlılık) ve Eris(Kavga)'tir.

Hyginus'a göre [2][değiştir | kaynağı değiştir]

Hyginus'a göre ise aşağıdaki gibidir:

Nox/ Niks'ten (Gece) ve Erebus'tan doğdu: Fatum/ Moros (Kader), Senectus/ Geras (Yaşlılık), Mors/ Thanatos (Ölüm), Letum (Çözülme), Continentia/ Sophrosyne (Ilımlılık), Somnus / Hypnos (Uyku), Somnia/ Oneiroi (Rüyalar), Amor (Aşk)—yani Lysimeles, Epiphron (İhtiyat), Porphyrion, Epaphus, Discordia/ Eris (Uyuşmazlık), Miseria/ Oizys (Sefil), Petulantia/ Hybris ( İsteksizlik), Nemesis (Kıskançlık), Euphrosyne (İyi Neşe), Amicitia/ Philotes (Dostluk), Misericordia/ Eleos (Merhamet), Styx (Nefret); üç Parcae/ Moirai (Kader), yani Clotho, Lachesis ve Atropos; Hesperides.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hesiod, Theogony. 
  2. ^ Hyginus, Fabulae Preface; Cicero, De Natura Deorum.