Montmorillonit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Montmorillonit

Montmorillonit (ya da Smektit) tipik olarak bir kil oluşturan, mikroskobik kristal formüllü mineraller çok yumuşak bir fillosilikat grubudur. Fransa'da Montmorillo' dan ismini almıştır. Montmorillonit, simektit grubunun bir üyesidir. Tanecikler, yaklaşık bir mikrometre arasında bir ortalama çapa sahip plaka şeklinde olan, bu grubun üyeleri, saponit içerir. Montmorillonit smektit bir alt sınıfı fillosilikat mineral% 50'den daha fazla yüke sahip olan oktahedral olarak karakterize edilir; katyon değişim kapasitesi bir düzlemde olduğunda Al için Mg izomorf ikame kaynaklanmaktadır. Bunun aksine, beidelit kuvars levha Si için Al izomorf ikame kaynaklanan% 50'den daha fazla şarj ile tetrahedral bir lekeci. Montmorillonit su içeriği değişkendir ve suyu emer zaman hacminde büyük ölçüde artırır. Kimyasal olarak bu, sodyum kalsiyum alüminyum silikat, magnezyum hidroksit (Na, Ca) 0.33 (Al, Mg) 2 (Si4O10) (OH) 2 • nH2O hidratlanır. Potasyum, demir, ve diğer katyonlar yerine ortak olan, katyonların tam oranı kaynağı ile değişir. Genellikle klorit, muskovit, illit, cookeite ve kaolinit ile karışmış oluşur.

Mağara koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Montmorilonit konsantre ve mağara ortamlarında dönüştürülebilir. Mağaranın doğal ayrışma ana kaya içinde bulunan alüminosilikatların konsantrasyonlarda geride bırakılabilir. Montmorillonit alüminosilikatlar çözeltiler yavaş yavaş oluşurlar. Yüksek HCO3 konsantrasyonları ve uzun süreler oluşumuna yardımcı olabilir. Montmorilonit kuru şartlarda paligorskit dönüşümü ve asidik koşullarda (pH 5 veya daha düşük) (Endelit)-10A halloysitten içerir.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Montmorillonit sondaj çamuru bir bileşeni olarak, petrol sondaj endüstrisinde kullanılan, serin matkap tutmak ve delinmiş katıların giderilmesinde yardımcı olur cıvık çamur viskoz yapar. Ayrıca, kuraklığa eğilimli topraklarda toprak su tutmak için bir toprak katkı maddesi olarak kullanılır, Toprak baraj ve setlerin yapımı ve sıvıların sızmasını önlemek için kullanılır. Aynı zamanda, döküm kumu bir bileşeni olarak ya da hava ve gazlar nemi çıkarmak için bir kurutucu madde olarak kullanılır. Montmorillonit killer yaygın katalitik işlemlerde kullanılmıştır.

Katalitik kırma katalizörleri, 60 yıl kadar montmorilonit killer ile kullanılmaktadır. Diğer asit bazlı katalizörler de asitle muamele edilmiş montmorillonit killer kullanmaktadır. Diğer birçok killer benzer şekilde, montmorillonit, su ilavesi ile şişer. Ancak, bazı Montmorillonitler ara katman moleküler boşluk ve eşlik eden adsorpsiyonunu delici su nedeniyle diğer killer çok daha fazla genişletmektedir. Genişleme miktarı, büyük ölçüde, numunede bulunan değiştirilebilir katyonun türüne bağlıdır. Baskın değiştirilebilir katyon olarak sodyum varlığı birkaç kez orijinal hacmine kil şişmesine neden olabilir. Bu nedenle, sodyum montmorillonit atık miktarını sınırlamak amacıyla doğal taş ocaklarında bölme kaya olmayan patlayıcı maddelere en önemli bileşen olarak kullanılmak üzere veya patlayıcı kullanımı kabul edilemez beton yapıların yıkılması için kullanıldı. Bu şişlik özellik dairesel bir mühür olarak veya su kuyuları için fiş ve depolama için bir koruyucu astar olarak da montmorillonit içeren bentonit kullanışlı hale getirir. Diğer kullanımlar, hayvan yemi bir topaklanmayı önleyici madde olarak içerir. tortu oluşumunu en aza indirmek için kâğıt yapım ve bir tutma ve drenaj yardımcı bileşen olarak kullanılabilir. Montmorillonit da kozmetik olarak kullanılmıştır.

Keşfi[değiştir | kaynağı değiştir]

Montmorillonit ilk Vienne departmanında Montmorillon bir oluşum için 1847 yılında tanımlanmıştır. Fransa, 50 yıldan fazla ABD'de bentonit keşfinden önce buldu .Montmorillonit dünya çapında birçok yer ve diğer isimlerle de bilinir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]