İçeriğe atla

Monticello

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Monticello ve Virginia Üniversitesi, Charlottesville
UNESCO Dünya Mirası
Konum ABD
KriterKültürel: i, iv, vi
Referans442
Tescil1987 (11. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
Monticello, Charlottesville, Virginia

Monticello, Amerikan Bağımsızlık Bildirisi’ni yazan, ABD’nın üçüncü Başkanı ve Virginia Üniversitesi’nın kurucusu Thomas Jefferson'un malikanesidir. Yapı Virginia eyaletinin Charlottesville şehrinin hemen dışında yer almaktadır.

Bizzat Thomas Jefferson tarafından tasarlanan yapı, ana hatları ile İtalyan kökenli ve Rönesans dönemi mimarlarından Andrea Palladio’nun neo-klasik tasarım prensiplerinden esinlenerek inşa edilmiştir. Güneybatı Dağları'nın(en:Southwest Mountains) tepesinde 260 metre yükseklikteki dorukta yer alan Monticello’nun ismi İtalyanca’dan gelmekte olup, “tepe” anlamına gelmektedir.

Hem Monticello, hem de yakınında yer alan Virginia Üniversitesi 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.[1] Monticello, ABD’deki Dünya Mirası olan tek müstakil evdir.

Monticello’nun ilk kısmı Thomas Jefferson’un 1768 yılında bu bölgeye taşınmasıyla başladı. 1784 yılına kadar bu yapıda yaşayan Jefferson, bu tarihten sonra ABD’nin Fransa büyükelçisi olarak görev yaptı. Bu dönemde Avrupa’nın farklı bölgelerini gezip, klasik mimari hakkında bilgi sahibi olan Thomas Jefferson, ABD’ye döndüğünde evini yeniden inşa etmeye karar verdi. 1790 ile 1793 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanı görevini tamamladıkyan sonra 1794 yılında Monticello’ya dönerek evini yeniden inşa etmeye başladı. Monticello’nun inşaatı Başkan olduğu 1801 ile 1809 yılları arasında da devam etmiştir.

4 Temmuz 1826 yılında Thomas Jefferson’un ölümünden sonra, Monticello en yaşlı kızı olan Martha Jefferson Randolph’a kaldı. Daha sonra birkaç defa el değiştiren Monticello, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan Thomas Jefferson Vakfı tarafından en son sahibinde 1923 yılında satın alındı. Günümüzde Monticello bir müze ve eğitim enstitüsü olarak hizmet vermektedir. Yangın yönetmeliklerinden dolayı ziyaretçiler sadece bodrum ve ilk katı gezebilirler. Ancak üçüncü katı özel düzenlenen ziyaretler vasıtasıyla görmek de mümkündür.

Panorama fotoğrafları

[değiştir | kaynağı değiştir]
Monticello
Monticello, bahçeden panoramik görünüm
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2017. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]