Montevideo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.11, 4 Ekim 2016 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17670622 numaralı sürüm (deneme)
Montevideo
Şehir
San Felipe y Santiago de Montevideo
Gece başlarken Montevideo
Takma ad:
La Muy Fiel Y Reconquistadora
Slogan:
Con libertad ni ofendo ni temo (İspanyolca)
Uruguay üzerinde Montevideo
Montevideo
Montevideo
Montevideo'nun Uruguay'daki konumu
Ülke Uruguay
Departman Montevideo Departmanı
Kuruluş 1726
İdare
 • Başkan Ana Olivera (Geniş Açık)
Rakım 43 m (141 ft)
Nüfus
 (2004)
 • Toplam 1,325,968
Posta kodu
10000
Alan kodu +02
1888'den, Montevideo taslağı

Montevideo, bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay'ın başkenti, en önemli limanı ve en büyük kentidir. Aynı zamanda en gelişmiş ve modern yönetim otoritelerinin var olduğu yerdir. Ülkenin parlamentosu bu kentte bulunmaktadır.

Köken bilimi

"Montevideo" kelimesi Portekizcede "bir dağ görüyorum" anlamına gelir. Bu bölgeye gelen Portekiz gemicilerinden biri, körfezin ardındaki dağı gördüğünde bu kelimeyi kullandı. Şehrin adı buradan gelmektedir.

Konumu, iklimi

Montevideo; ülkenin güneyinde, Uruguay ırmağı ile Prana ırmağının birleşerek denize döküldüğü geniş Rio de la Plata ("gümüş ırmak") koyunun kuzeyinde yer alır. Aynı koyun güneyindeki Buenos Aires'ten yaklaşık olarak 193 kilometre uzaktadır.

İklimi ılıman, ortalama sıcaklığı yaklaşık 15 santigrat derecedir.

Geçmişi

İspanya ile aralarındaki Tordesillas antlaşmasına karşın, 17. yüzyılda Portekizliler, Colonia del Sacramento'u kurunca, 1724'te İspanyollar gelip Portekizlileri bölgeden çıkarmışlar ve önlem olarak da 1725'te kenti kurmuşlardır.

Kent 1828'de Uruguay'ın başkenti olmuştur.

'Montevideo' adının anlamını açıklayan en az iki değişik sav vardır: Birincisi Portekizce "Monte vide eu" ("bir dağ görüyorum") dan geldiği, ikincisi de İspanyolca "Monte VI De Este a Oeste" ("doğudan batıya altıncı dağ")'dan geldiğidir. Kentin tam adı San Felipe y Santiago de Montevideo'dur.

19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyıl başlarında, Arjantin ve Brezilya'nın artan etkisinden kurtulma çabaları Birleşik Krallık'ın etkisinin artması sonucunu doğurmuştur. Kent 1838 ile 1851 yılları arasında art arda Arjantin diktatörü Juan Manuel de Rosas tarafından ele geçirilmiş; 1860 ile 1911 yılları arasında Birleşik Krallık, kenti çevresine bağlayan geniş demiryolu ağı kurmuştur.

Gelişimi ve ekonomisi

Küçük bir yerleşim olarak başlayan Montevideo'da yaşayan kişi sayısı 1860'ta ancak 37.787'ydi. Göçmenlerin de etkisiyle bu sayı 1884'te 104.472'ye yükseldi. Bu arada, kent tecimsel (ticari) açıdan Buenos Aires'e rakip olmuştu. 20. yüzyıl başlarında Avrupa'dan birçok göçmenin gelmesiyle, 1908'de yabancı bir ülkede doğmuş Montevideoluların oranı %30'lara dek çıktı.

20. yüzyıl ortalarında askeri diktatörlükler ve iktisadi bunalımlar kentte bugün de etkileri görülen gerileme dönemini başlattı. Köyden kente göçün sonuçları özellikle Ciudad Vieja'da (Eski Şehir) görülür. Son yıllarda ekonomide görülen iyileşme ve komşu ülkelerle daha sıkı tecimsel ilişkilerin tarımsal üretimde gelişmeyi sağlayarak, ilerisi için umut vermektedir. Ancak günümüzde Uruguay Pesosu'nun Arjantin Pesosu ve Amerikan Doları karşısında devamlı değer kaybetmesi ülke halkının gelir seviyesini ciddi şekilde etkilemiştir. Ortalama kişi başı yılık gelir hacmi 1500 Amerikan Doları civarında olan ülkede eğitim durumu da lise seviyesini çok fazla geçmemektedir.Ülkenin en büyük diğer özelliği futbola olan yoğun ilgidir. İlk Dünya Kupası'nın oynandığı stadyuma sahip olsa bile maddi zorluklar futbolun da çok gelişememesine sebep olmuştur.

2007 yılındaki sayıma göre, Uruguay'daki 3,5 milyon kişiden 1,5 milyonu Montevideo'da yaşamaktadır.

Kardeş Şehirler

Montevideo panorama

Kaynakça

  1. ^ "Barcelona internacional – Ciutats agermanades" (İspanyolca). © 2006–2009 Ajuntament de Barcelona. 27 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2009.  |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ Madrid city council webpage "Mapa Mundi de las ciudades hermanadas" |url= değerini kontrol edin (yardım). Ayuntamiento de Madrid. 
  3. ^ "St. Petersburg in figures > International and Interregional Ties". Eng.gov.spb.ru. Erişim tarihi: 30 Nisan 2010. 
  4. ^ Prefeitura.Sp – Descentralized Cooperation[ölü/kırık bağlantı]
  5. ^ "International Relations – São Paulo City Hall – Official Sister Cities". Prefeitura.sp.gov.br. 11 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2010.