Montaj hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hyundai'ın üretim hattı

Montaj hattı, fiziksel ürün üreten işletmelerde, parçaların birleştirilerek nihai ürüne dönüştürüldüğü, genellikle hareketli bir bant veya konveyör sistem ile birbirine bağlı iş istasyonları ve bunun için gerekli ekipmanlardan oluşan sisteme verilen isimdir.

İngiltere'de başlayan sanayi devrimi ile birlikte, Henry Ford'un arkadaşları ile birlikte uygulamaya koyduğu ilk montaj hattı, milyonlarca satan ünlü T modelinin üretiminin yapıldığı hattır.

Montaj hatti dengeleme ise gerçeklestirilmesi gereken görevlerin, teknolojiden kaynakli belirli öncelik iliskilerine ve kapasite gibi diğer kisitlara uyularak, kayip zamani en azlayacak ve hattin verimliligini en çoklayacak sekilde, is istasyonlarına atanmasi surecidir.

Montaj hatti dengeleme problemi, sanayide oldukça çok rastlanan ve akademi tarafından da oldukça ilgi gören klasik bir Endustri Muhendisligi problemidir. Montaj hattı ve imalat hattı terimleri işlev ve yapı bakımından benzerlik gösterdikleri için günümüzde ikisi için de montaj hattı ifadesi kullanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli]