Monroeville Mall

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Monroeville Mall
Yer Monroeville, Pensilvanya, ABD
Koordinatlar 40°25′47.12″K 79°47′42.60″D / 40.4297556°K 79.795167°D / 40.4297556; 79.795167
Açılış tarihi Mayıs 1969
Sahibi CBL & Associates Properties, Inc.
Mağaza sayısı 120+
Mağaza alanı 131.800 m²
Kat sayısı 6
Website monroevillemall.com

Monroeville Mall, CBL & Associates Properties, Inc. tarafından işletilen, Pittsburgh'ün doğusunda Pensilvanya'nın Monroeville belediyesinde yer alan kapalı alışveriş merkezidir. Mayıs 1969 tarihinde açıldı, 2003-2004 yılları arasında kapsamlı bir şekilde yenilendi. Alışveriş Merkezi içinde Macy's, J. C. Penney, Dick's Sporting Goods, Cinemark Theatres, Barnes & Noble ve H&M gibi mağazalar yer almaktadır. 1,418,700 metre kare (131,800 m²) büyüklüğünden dolayı Batı Pennsylvania'daki ikinci büyük alışveriş merkezidir. Pittsburgh bölgesinde CBL & Associates Properties, Inc. markasına ait olan iki alışveriş merkezinden birisidir. Diğeri ise Greensburg'te yer alan Westmoreland Mall'dır.

Ayrıca, George A. Romero'nun yönettiği Dawn of the Dead (1978) adlı klasik zombi filminin çekildiği yer olarak da ünlü bir alışveriş merkezidir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'lerde savaş sonrası göç hareketinden önce, Monroeville ağırlıklı olarak kırsal tarım alanıydı. 1950'lerin başında Pennsylvania dönüş yolunun açılması ile 1960'lı yılların başında Interstate 376 (Parkway East) bölgesinin tamamlanmasıyla Monroeville ve doğu banliyölerinin inşası hızlandı. Kasım 1954 tarihinde, Miracle Mile Shopping Center ile birlikte çok sayıda mağaza açılmış ve bölge ticarete açılmıştır. Alışveriş merkezi furyası 1960'lı yıllarda giderek popüler hale geldi, ardından Monroeville Mall'dan önce civarında bulunan alışveriş merkezleri açıldı. Kuzey Versailles'da, 1963 yılında Eastland Mall (2005 tarihinde yıkıldı) açıldı. Ardından, Mayıs 1969 tarihinde Monroeville Mall açıldı.

Popüler Kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Monroeville Mall, sayısız filmde ve diğer çeşitli medya biçimlerinde göze çarpmaktadır.

Dawn of the Dead[değiştir | kaynağı değiştir]

Monroeviile Mall, George A. Romero'nun yönettiği 1978 yılında vizyona giren Dawn of the Dead adlı kült zombi filminin çekildiği yer olarak da ünlüdür. 1977 yılında George A. Romero, Monroeville Mall'da Dawn of the Dead filminin çekimlerine başlar. Tüm film alışveriş merkezinin içinde geçiyordu ve alışveriş merkezinin kapanmasından sonra geceden şafak vaktine kadar çekimler devam ediyordu. Alışveriş merkezinde çekimler, Ekim 1977 tarihinde başladı. Fakat, Şükran Gününden kısa bir süre sonra noel süslemeleri nedeniyle çekimler askıya alınmıştır. Filmin çekimlerine, Ocak ayında süslemelerin kalkmasından sonra tekrar başlandı. Filmin konusunda, dört arkadaş zombilerden kaçarak alışveriş merkezine sığınırlar. Film dünya çapında büyük bir hit haline geldi. Filmin hayranları dünyanın dört bir yanından alışveriş merkezini ziyarete geldi. Filmin birçok çekimi Macy's'in üstünde bulunan odada gerçekleşti. Alışveriş merkezinin içinde alt katta Monroeville Zombies adlı bir mağaza yer alır, hediyelik eşyalar satılır ve filmdeki popüler eşyalar yer alır. Müzede, Dawn of the Dead filminde yer alan eserler vardır ve müzede gezmek kazan dairesi de yer almaktadır.

Diğer filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1983 yapımı Flashdance filminin bir bölümü Monroeville Mall'da bulunan buz pateni pistinde geçmiştir.
  • 1984 yılında yayınlanan The Boy Who Loved Trolls adlı fantastik çocuk filminin bazı sahnelerinde 12 yaşındaki Paul ve Candy Tree mağazanın salonlarında dolaşmaktadır.
  • Alışveriş merkezinde Kevin Smith'in yönettiği Zack and Miri Make a Porno adlı filmin bazı sahneleri çekildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]