İçeriğe atla

Momo (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Momo
Momo : oder Die seltsame geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene zeit zuruckbrachte
İngilizce kitap kapağı
YazarMichael Ende
ÇevirmenLeman Çalışkan[1]
ÜlkeAlmanya
DilAlmanca
KonuÇocuk
TürFantastik roman
Yayım1973 (özgün)
2004 (Türkçe)
YayımcıK. Thienemanns Verlag (özgün)
Kabalcı Yayınevi (Türkçe)
Sayfa303
ISBN3-522-11940-1 (özgün)
975-8240-72-2 (Türkçe)
OCLC181445050

Momo, Michael Ende'nin bir romanı.

Kitap hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern zamanların insanlarının yamalı zamanları var, yırtık pırtık ve her geçen gün kaynar suda yıkanmış yün gibi çekiyor, kısalıyor. Çünkü insan kıymetli değil. Kimsenin içinin kimsesi kalmamış gibi. Oysaki bir minicik zamanı ayırıp sadece dinlemek bile bereketi hareketlendirir. Çünkü öyle kodlanmış varlık. Bu böyledir. Momo şimdiki zamanların insanları için pek mühim bir şey yapıyor. Sadece dinliyor. Tüm kalbiyle 'an' içinde dinliyor sadece ve nice iç sıkıcı düğümler çözülüyor böylece.

Herkes ve her şey birbirine çok yabancı. Devasa uçurumlar açılıyor gittikçe. Oysaki bereket var insanın içine harcanan her şeyde. Birilerinin kalbine uzanan o ince yolda yürürken ve içlerine çiçekler doldururken zaman o kadar o kadar çok büyüyebiliyor ki fazlasıyla yetebiliyor her şeylere. Yavaşladıkça çoğalır zaman. Zamanı dikkatli kullanmayı pek tabi öğretmiyor bu kitap. Gri adamlar onlar. Zamanı dikkatli kullanmaları gerektiğini söyleyip, insanın içi için kıymetli tüm zamanlarını çalışma zamanlarına aktarmayı ve böylece zaman kazanmayı(!) telkin eden, ömür öğütücü gri adamlar.

Momo, yaklaşık otuz dile çevrilen, dünyanın pek çok yerinde okunan bir kitap. Yazar kitabın başında, "Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü" diye nitelemiş kitabı. Momo, bakıldığında yaşının sekiz mi, yoksa on iki mi olduğuna kimsenin karar veremediği, kıvırcık saçlı, siyah, iri gözlü küçük bir kız çocuğu. Kitap onun öyküsünü anlatılıyor. Öykü yeri belli olmayan bir hayal ülkesinde ve belirsiz bir zamanda geçiyor. Ama bu öyküde ne prensler, ne büyücüler, ne de periler var. Öyküdeki hiçbir şey günümüz dünyasındakilerden farklı değil. Bizim gibi yaşayan insanlar, bizimkiler gibi kentler anlatılıyor. Öyküyü okurken insan ilişkilerinin nasıl donuklaştığını görünmektedir. Yani insanların sevgi, dostluk ve arkadaşlık gibi değerlerden nasıl yoksun kaldığını. Aslında bunlar hem bizi hem de gelecek zamanların insanlarını bekleyen sorunlar. Üstelik öyle ders verircesine değil, bir masal akıcılığı içinde, etkileyici ve sürükleyici bir üslupla anlatılıyorlar. Momo, altıncı sınıf ve sonrasında okuyan arkadaşlarımızın oldukça keyif alabilecekleri bir kitap ama dünyada olup biten ve doğalmış gibi görünen olaylara hayret etmeyi unutmamış her yaştan okuru da aynı derecede etkileyecek bir kitap.

Kabalcı yayınları tarafından basılan kitap, 2017 yılında Pegasus yayınları tarafından tekrar basılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2011.