Moleskine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Moleskine S.p.A.
Tip Società per azioni
Endüstri
Kuruluş 1997 (26 yıl önce) (1997)
Kurucu
Genel merkezi Viale Stelvio 66,
Milano, 20159
,
Hizmet alanları Dünya çapı
Önemli kişiler
Ürün
Gelir artış 129M
Net gelir artış €27.124M
Bölümleri
  • Moleskine America, Inc
  • Moleskine Asia Ltd.
  • Moleskine Germany GmbH
Çalışan sayısı 363
Web sitesi moleskine.com/en moleskine.com/en moleskine.com/en
Çizgili bir Moleskine'nin içi

Moleskine, geçtiğimiz iki yüzyıldan beri Van Gogh, Picasso, Ernest Hemingway, Bruce Chatwin gibi birçok Avrupalı sanatçı ve düşünür tarafından kullanılan bir defterdir. Kelime anlamı 'köstebek derisi'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Moleskine defterlerinin neredeyse iki yüz yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. İnsanların akıllarında tutmak istedikleri ayrıntıları yazmaları gerektiğinde kullandıkları ufak tefek, siyah vinil kapaklı, sarı yapraklı, basit ve sade görünümlü defterlerdir.

1986 yılında üretimi durdurulmuş -fakat bir süre sonra yeniden üretilmeye başlanmış- olan bu defterlerin bu kadar sevilmesinin bir diğer nedeni de Picasso, Van Gogh gibi isimlerin bunları ellerinden düşürmemiş olmalarıdır.

Fransızların "Moleskin", İtalyanlarınsa "Moleschino" dedikleri bu akıl defterlerinin ilk olarak nerede doğduğu bilinmiyor. İlk olarak esin perisini kaçırmak istemeyen Fransız şairler için çıkarıldığı sanılıyor.

Bugün İtalya'da, Modo & Modo firması tarafından üretilen bu defterler, geçtiğimiz yüzyılda suya dayanıklı mürekkebin doğuşuna da neden olmuş. Moleskine sahipleri, yazılarını yağmura karşı bu mürekkeplerle korurken, kaybetme ihtimaline karşı defterlerinin ilk sayfasına geri getirene verecekleri ödülü yazarlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martin, Claire (18 Nisan 2015). "Moleskine Notebooks Adapt to the Digital World". The New York Times. 19 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015.