Molek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Molek'e çocuk kurban sunuluşunu gösteren bir Babil silindir mührü. İnsanların Molek'e çocuklarını kurban olarak sunmasını yasaklayan Tanrı Musa’ya şöyle der: İsrail halkına de ki, İsrailliler’den ya da aranızda yaşayan yabancılardan kim çocuklarından birini ilah Molek’e sunarsa, kesinlikle öldürülecek. Ülke halkı onu taşlayacak.

Molek, İsmi İbranice ve Arapça sessiz m,l,k (kral) harfleriyle yazılan ve "mollok, molek, malcam, milcam, milkom gibi zaman ve yöresel özelliklere göre değişen telaffuzlarla anılan, İsrailin komşusu Ammonluların, Kenanilerin ve Fenikelilerin tanrısıdır. Bazı modern bilginler Molok'un Baal in bir ünvanı olduğunu öne sürdüler.[1]

Molek kendisine "Ge ben Hinnom" vadisinde olasılıkla canlı hayvan ve çocuk kurbanların yakılarak sunulduğu bir tanrıdır.

Cehennemin bekçisi Mâlik ; Mâlik İbranice "m-l-k" kökünden gelir.[2] Melek, malik, mülk, malik’ül mülk, memlük gibi kelimelerin köken aldığı "m-l-k"in İsraillilerin komşuları olan Ammonluların tanrısı Molek (İngilizce: molech, moloch)’in isminden türetildiği düşünülür.

Buna göre Molek'e çocukların kurban olarak sunulduğu Hinnom Vadisi (Uzun şekli: Ge ben Hinnom, kısa şekli: Ge Hinnom) cehenneme, Molek ise Malik'e dönüşmüştür.

Cehennem bekçisine şöyle feryad ederler: "Mâlik! Ne olur, tükendik artık! Rabbin canımızı alsın, bitirsin işimizi!" O da: "Ölüp kurtulmak yok, ebedî kalacaksınız burada!" der.—Zuhruf 77

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Day, John (2000). Yahweh and the Gods and Goddesses of Canaan. Sheffield Academic Press. ISBN 1-85075-986-3
  2. ^ http://www.answering-islam.org/Books/Jeffery/Vocabulary/part23.htm 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..