Mohaç Muharebesi (1687)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muratero (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.36, 2 Ocak 2017 tarihli sürüm (Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mohaç Muharebesi
Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları
Battle of Mohács 1687.jpg
Wilhelm Camphausen tarafından resmedilen Mohaç Muharebesi
Tarih12 Ağustos 1687
Bölge
Sonuç Habsburg zaferi
Taraflar
Kutsal Roma İmparatorluğu Avusturya Arşidüklüğü
Fictitious Ottoman flag 2.svg Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Lorraine Dükü V. Charles
Maximilian II. Emanuel
Sarı Süleyman Paşa
Tekirdağlı Mustafa Paşa
Güçler
60.000 60.000
Kayıplar
1.000 10.500

Mohaç Muharebesi veya İkinci Mohaç Muharebesi, 12 Ağustos 1687'de Osmanlı ordusu ile Habsburg ordusu arasında, Mohaç yerleşkesinin 24 kilometre güneybatısındaki bölgede yapılan ve Habsburg zaferiyle sonuçlanan bir savaştır.

Savaş sonrası durum

Osmanlı kuvvetlerinin ağır yenilgisi üzerine Osmanlı ordusu padişahın devlet işleriyle ilgilenmediği gerekçesiyle cepheyi bırakıp İstanbul'a yürümeye başladı (5 Eylül). Askerler önce Sadrazam Sarı Süleyman Paşa'yı öldürmek istedi. Süleyman Paşa İstanbul'a kaçtı, ordu vekilliğine ise Halep Beylerbeyi Siyavuş Paşa getirildi. İstanbul tarafından Siyavuş Paşa sadrazam yapılıp, Süleyman Paşa azledilse de bu askerin yürüyüşüne mani olamadı.

8 Kasım günü İstanbul önlerine gelen askerler "Avcı" lakaplı sultan IV. Mehmet'i tahttan indirdi ve yerine II. Süleyman'ı geçirdiler. Bu arada Avusturya (Habsburg) orduları, Osmanlı Ordusu'nun bıraktığı boşluk ortamından yararlanarak Kanije hariç Güney Macaristan'ı ve Erdel'i ele geçirdi.

Ayrıca bakınız