Modern Combat 5: Blackout

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Modern Combat 5: Blackout  2014  yılında  Wil Lane Bucharest'in geliştirip Gameloft'un yayınladığı birinci şahıs nişancı oyunudur.Bu Modern Combat serisi  5. oyunu  ve Modern Combat 4: Zero Hour'un devamıdır.24 Temmuz 2014'te iOS, Android, Windows Phone 8, Windows 8.1 ve BlackBerry 10'da yayınlandı. İlk defa Modern Combat serisinde bir oyun   oynanması ücretsiz bir oyun oldu.Diğer platformlar dışında BlackBerry 10,başka bir güncellemeyle bir özellik kazandı

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern Combat 5: Blackout' un temel savaş dinamikleri önceki dört oyuna benzer. Oyuncu, ateş edebilir, çömelebilir,depar atabilir,el bombası atabilir, yeniden silahını doldurabilir,engellerin üstünden sıçrayabilir, düşmanları bıçaklayabilir ve silahlarını değiştirebilir/kaldırabilir. Modern Combat 5:Blackout'ta yeni bir anahtar özelliği eklenmiştir.Bir asker seçip sınıfını saldırı, ağır, keskin nişancı, keşif, destek ve ödül avcısı (Her biri kendine ait farklı bir ödülü ve silahları vardır.) ve son güncellemeyle gelen istihkamcı olarak düzenleyebilir olmakla beraber oyun içinde oyuncunun bir sınıfının başka bir sınıfın silahını alması engellenmez. (örneğin,bir oyuncu keskin nişancı sınıfıyla saldırı tüfeği alabilir. Hikayede Phoenix'in(Modern Combat 4'teki küçük bir karakter) ve Saunders(Modern Combat 4'teki yardımcı karakter) yakalamaya çalışmasına odaklanılıyor. Her bir görev yaklaşık 5 dakika uzunluğunda,araya daha kısa sinematik girebilir.Hikaye ve Çoklu-oyuncuda belli bir sınıfla oynayıp yeni silah ve teçhizatların kilidini açmak için bir "silah skoru'' gerekiyor.Modern Combat 5.Blackout,DRM,sürekli internet bağlantısı gerektiren Modern Combat oyunu oldu(Bir internet bağlantısı için hikâyenin yanı sıra çok oyunculu için de gerekiyor).Bu şimdiye kadarki en iyi oyunu.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Blackout'ta hikâyede büyük bir değişim var,önceki MC oyunlarıyla karşılaştırıldığında,bu görevler biraz daha uzun.Ortalama bir görev 5-10 dakika sürer, Zero Hour ya da Fallen Nation'ın 15-20 dakikalık ortalama görev uzunluğundan daha kısa kalıyor. Modern Combat 5: Blackout'ta da müttefikler,oyuncuyu takip eden karakterler,sık sık çatışma boyunca katılım sağlanımı tanıtıldı.

Zero Hour'a benzer ancak hikâye görevleri Modern Combat 5: Blackout tarzı değişmiştir. Oyun öncelikle bir birinci şahıs nişancıdır ama görevler botların,helikopter ve hatta İHA'ların taretlerinin kontrollerine izin verir.

Hikaye Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Blackout'un kahramanı Caydan Phoenix(Modern Combat 4'teki küçük karakter)'tir. Diğer karakterler  Sophie Daviau ve Isaac Tukura,hikayenin büyük bir kısmında rol oynuyor. Hikâye  Phoneix ve Daviau’nun Tokyo’daki Gilman Merkezi’nde güncel olayları tartışmasının olduğu bir sinematik ile başlıyor,. Bir ay önce Dünya Kurtuluş Ordusu Venedik,İtalya’ya sürpriz bir saldırı başlattı, bir hafta sonra birkaç Asya ağına siber saldırı düzenledi.Phoneix Daviau’yu bu Venedik saldırısının daha büyük bir şeyi gizlemek için yapıldığına ikna etmeye çalışır, fakat Daviau ona inanmamaktadır.Sinematik biter,oyun bir flashback(hızlı dönüş) ile Phoneix ve Jonathan Taylor’ı Gilman Güvenlik Özel Kuvvetler Birimi’nin bir parçası olarak Venedik’e sızmasıyla başlar.Venedik binaları içinde hareket ederek, DKO askerleri çekildikten sonra, Phoenix ve Taylor bir düşman teknesini kaçırır.

Düşman tekneleri ve helikopterini taret monte edilmiş bir tekneyle yok ederler,ve sonra Grand Canal yolu ile kaçarlar.Görev biter,yeni bir sinematik girer.Phoenix ve Roux’un konuşmaları devam eder.Phoneix Daviau’yu daha büyük bir şey olacağına hatta bunun arkasında Gilman Güvenlik’in olduğuna ikna etmeye çalışır ama Roux cevap vermeden önce odaya bir saldırı olur ve Phoneix bayılır,sonrasında Daviau Tukura’yı onu kurtarması için arar.

Phoenix Rinnoji Tapınağı, Japonya'da bir ay sonra uyanır. Tapınak olmuştur dönüştürülmüş içine derme çatma bir hastanede ve kontrol altında Akıncılar. O ilk gün Uluslararası Zirvede Siber Güvenlik ve Tokyo var olmak bir savaş alanı. Miku Kubo açar Phoenix dışında bina, nerede o buluşur ile Tukura ve Andrews ve kafaları doğru şehir Tokyo.

Hemen merkeze ulaştıktan sonra, grup seyahat içinde olduğu kamyon Akıncılar tarafından pusuya düşürülür. Phoenix çalışır tutmak için onları kullanarak 50 Kalibrelik top monte edilmiş araç, ama sonunda kamyonet takla attı. Tukura sürüyor Phoenix uzakta enkazı hemen önce patlar, öldürme Andrews. Onlar girişim içine şehre ayak, dizsen her düşman kendi yolu. Yanı sıra Akıncılar, onlar da mücadele Gilman Güvenlik tricopters, insansız hava araçları var olmuş yangın talimatı üzerine herkes. Sonunda, onlar ulaşmak güvenli bir yer. Bir kez güvenli evde, Phoenix kapmak bir keskin nişancı tüfeği, tırmanıyor çatı ve başlar savunmak bina kaynıyordu Akıncılar.

Ateş açılması birkaç dakika sonra, bir Apache helikopteri ve binaya bir roket başlattı. Patlamayla havaya uçar parçası çatısı, neden Phoenix'e düşmek. Zemin, Phoenix girerse bina ve devam ediyor tutarak karşı Raiders. Yakında o da katıldı Daviau ve Şahin, ve onlar getirmek savaş dışında avlu. Sonra takas alanı düşman, Anka kuşu ve Şahin kafa dışarı doğru Tokyo şehir merkezine yer kilitleyiciler için mücadele düşman.

Onu ve kızını korumak için resmen öldüğünü Phoenix söyler nerede Daviau ofisinde Daviau ve Phoenix tanışın. O oynar bir comm günlük arasındaki Taylor Everett ve Saunders (CEO Gilman güvenlik) . Taylor sorar Saunders için "para" ve Saunders yapar, randevu uzak bir şantiyede Tokyo ertesi gün. Phoenix ve Daviau var durup değişimi.

Bu bölüm, bölüm "San Marco", oyuncu gerçekten Venedik'te neler yaşayacaksınız.

Phoenix, Boğa, Şahin ve bilinmeyen bir karakter Venedik üzerinde uçan bir helikopter. Bilinmeyen karakter manning makineli tüfek ateş ve Boğa çalışır, ona yardım, ama önce o bir helikopter geçer ve adamın vücut sinekler dışarı heli. Phoenix neredeyse düşecek, ama çekti arka tarafından Boğa. Phoenix alır üzerinde makineli tüfek ve savunur helikopterden bir baraj düşmanları. Sonra onların hedefe ulaşmak, Phoenix ve Jonathan Taylor atlama dışarı helikopter, dalış içine Büyük Kanal. Öldürmeye bile daha fazla düşman, onlar güvenli "Paket", kimyasal silahlar BM edilmiş depolama Venice. Çıkarma sırasında helikopteri düşürüldü, ve Phoenix topraklarda su ve Boğa yardımcı olur ona bir tekne.

Anka ve Şahin Boğa, bozuk Gilman Güvenlik personeli öldürmek, Everett Saunders için çalışan bir göreve gönderilir. Olarak çifti yaklaşım Pusu noktası, onlar saldırdı (öyle bir geliyor) tarafından Gilman personel çalışma Saunders ve uçağı. Phoenix özler bilgilerden Boğa ve Saunder yaptığı konuşmayı ve Boğa öldürür. İkili yapar onların kaçış ve ayıklanmış.

Takımının Phoenix ve diğerleri Gilman HQ infiltrasyon. Bina ağır hasarlı göre akıncılar, ama güvenlik de mevcut. Sonra dışarı takas lobi, onlar gönderdi alma bilgi hakkında Gilman faaliyetleri, sunucu odası, ancak onlar kaybetmek Şahin işlemi. Hackerlık içine sistemi, Tukura ve Phoenix olun kendi merdiveninde çatılarına Gilman HQ. Sadece toplantı Everett Saunders, kısa bir süre sonra. Phoenix aşağı vuruyor Saunder var helikoptere misilleme için kaybetmek onların ayıklanması helikopter. De yakın mesafeden, iki rakip mücadele için son bir kez, sadece Phoenix için çıkıp galip, ve böylece, son Gilman yasadışı faaliyetler.

Oyunu Phoenix ile kızı ile sona eriyor, Lily. Ve Deviau discusing hakkında düşme Gilman Güvenlik ve onun iş ortağı. Ancak Phoenix recivess bir acil mesaj hakkında beklenmedik ayaklanmaları dünya. Sonunda kredi sahne, Boğa, hayatta kurşun yarası için onun üst göğüs, balder intikam onun saldırgan (kim o bilmiyor ise Phoenix) ve yemin için son ne başladı ne olabilir bir nod için bir sonraki taksit imtiyaz, Modern Combat 6: Versus.

Çok oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu FPS, çok oyunculu, PvP off maçları ağırlıklı oyun temel olarak 5 Modern Muharebe multiplayer aynıdır. Silah taşımak gelen kampanya (aksine Modern Combat 4).Oyun önceki Modern Combat oyunları ve bir güncelleştirmeye eklenen tamamen yeni harita, "Bakış"adlı dönerken, iki kampanyadan yerleri kapalı tabanlı (4 7 farklı haritalar bulunmaktadır.Harita adında, fazla mesai kaldırıldı ve yeni bir harita olarak adlandırılan "dönüşüm" geldi.). Oyuncular da form "manga", bir özellik, yeni Modern Combat serisi. Başka bir yeni özellik, Özel Sohbet, sohbet sağlar arasında takım üyeleri.

Şu anda 5 mod: herkes İçin Ücretsiz, Takım Ölüm maçı, VIP, Mart 2015 güncelleştirme, Bölge Kontrol Bayrağı olarak Yakalayın. Bu farklı haritalar vardır "Kanallar", Venedik, "İnşaat alanı", sette bir inşaat alanında, "Sokak", temel bir pazar yerinde Japonya, "Mesai", set kapalı bir ofis bloğu (harita alınmış, Modern Combat 4: Zero Hour), "Kargaşa", bir askeri depo/hangar türü ayarı,"Çatıları", en küçük harita dayalı bir büyük Kare oda, birkaç çatı jeneratörler ve oda çatısı olan yükseltilmiş bir platform oluşan bir binanın çatıya çıkan. Ve karşınızda yeni harita "Vantage" hangisi bugüne kadar en büyük haritalarda oyun. 1.8 patch getirilen bir başka yeni harita adı "Dönüşüm", hangi temelde terk edilmiş bir depo ile büyük bir radyoaktif reaktör ortada. Daha fazla özellik, tüm Lig sistemi var aşırı çalışan ve toplum istenen "Özel Lobbys" nihayet eklendi.

VIP: puan, seni öldürmek düşman takım VIP, süre çalışan korumak için kendi. VIP puanın bonus puan almak öldürür.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu eleştiriler ile karşılandı. İOS sürümü tutar toplam puanları 79 dışında 100 üzerinden Metacritic dayalı 17 yorumları, ve 81.10% GameRankings dayalı dokuz inceler. Yorumcular övdü oyunun, görsel, ses, el bombası patlamalar ve gerçekçi ama eleştirilen yavaş tempolu oyun-oyun ve bazı lag. Bir inceleme ile TechRadar açıklıyor bu kampanya kişiliksiz, ve orada hiçbir hikâyenin karakteri sizi oynuyor. Onun inceleme olmuş 3.5 / 5 yıldız. Ancak başka bir inceleme ile GamesLover açıkladı bu kampanya çok tekrarlı ve sıkıcı. Onun inceleme olmuş 1/5 puan.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]