Modchip

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir bağlanmış bir modchip, san bir devre kartı, PlayStation 2 'nin PCB

Modchip ( modifikasyon çipinin kısaltması), bilgisayarların veya eğlence cihazlarının yapay kısıtlamalarını değiştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılan küçük bir elektronik cihazdır. Modçipler çoğunlukla video oyun konsollarında, ancak aynı zamanda bazı DVD veya Blu-ray oynatıcılarda kullanılır . Diğer pazarlara yönelik medyayı, kopyalanmış medyayı veya lisanssız üçüncü taraf ( homebrew ) yazılımları kullanmak amacıyla bölge kodlamasının, dijital haklar yönetiminin ve kopya koruma kontrollerinin atlatılması da dahil olmak üzere, ana bilgisayar sisteminin işlevine çeşitli değişiklikler getirirler .

İşlevi ve yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Modçipler, bir sistemin koruma donanımını veya yazılımını değiştirerek veya geçersiz kılarak çalışır.

Çoğu mod yongası bir veya daha fazla entegre devreden ( mikro denetleyiciler, FPGA'ler veya CPLD'ler ) oluşur ve genellikle ayrı parçalarla tamamlanır ve genellikle tasarlandıkları konsol sistemine sığması için küçük bir PCB üzerinde paketlenir. Farklı amaçlar için yeniden programlanabilen modçipler olmasına rağmen, çoğu mod yongası yalnızca tek bir konsol sisteminde veya hatta yalnızca belirli bir donanım sürümünde çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Bazı modçipler, modçipin kontaklarını doğrudan konsolun devresine lehimleyerek ("hızlı lehim"), elektrik kontaklarının hassas konumlandırılmasıyla ("lehimsiz") veya nadir durumlarda bunları bir sistemin dahili veya harici bağlantı noktasına takılarak kuruluma izin verir.

Modçiplere benzer işlevler sunan bellek kartları veya kartuşlar, tamamen farklı bir konsept üzerinde, yani sistemin ortamın işlenmesindeki kusurlardan yararlanarak çalışır. Bu tür aygıtlar, sık sık bu terim altında alınıp satılsalar bile modçip olarak adlandırılmazlar.

Nintendo Wii için sürücü yongaları olarak bilinen ilk mod yongalarından bazıları, güvenliği aşmak için optik sürücünün davranışını ve iletişimini değiştirir. Xbox 360'ta, yaygın bir modchip, CPU'daki kısa süreli dengesizliğin, oldukça güvenilir bir şekilde güvenlik imzalarını yanlış bir şekilde karşılaştırmasına yol açmak için kullanılabileceği gerçeğinden yararlandı. Bu saldırıda gerekli olan hassasiyet, modçipin bir CPLD kullanması gerektiği anlamına geliyordu. XenoGC ve Nintendo GameCube için klonlar gibi diğer modçipler, güvenlik önlemlerinin azaltıldığı veya bulunmadığı bir hata ayıklama modunu kullanır (bu durumda bir stok Atmel AVR mikro denetleyicisi kullanılmıştır). Daha yeni bir yöntem ise optik disk sürücüsünün yerini alan ve herhangi bir güvenlikten kaçınarak verilerin başka bir kaynaktan gelmesine izin veren optik disk sürücüsü emülatörleri veya ODDE'dir. Bunlar genellikle, optik sürücülerin zamanlama ve performans özelliklerini doğru bir şekilde taklit etmelerini sağlamak için FPGA'ları kullanır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kartuş tabanlı konsol sistemlerinin çoğunda onlar için üretilen modçipler yoktu. Genellikle hem donanım hem de yazılım düzeyinde oyun kartuşlarıyla kopya koruması ve bölgesel kilitleme uyguladılar. Kısıtlamaları aşmak için dönüştürücüler veya geçiş cihazları kullanılırken, flash bellek cihazları ( oyun yedekleme cihazları ) sonraki yıllarda oyun medyasını kopyalamak için yaygın olarak benimsenmiştir. Katı halden optik ortama geçişin erken dönemlerinde, CD tabanlı konsol sistemleri, o sırada kullanıcı tarafından yazılabilir medyanın nadirliği ve yüksek maliyeti nedeniyle bölgesel pazar segmentasyonu veya kopya koruma önlemlerine sahip değildi.

Modçipler, CD yazarlarının artan kullanılabilirliği ve satın alınabilirliği ve DRM protokollerinin artan karmaşıklığı nedeniyle PlayStation sistemiyle birlikte ortaya çıkmaya başladı. O zamanlar, bir modchip'in tek amacı, kopya oyunların kullanımına izin vermekti.

Günümüzde modçipler hemen hemen her mevcut oyun konsolu sistemi için, çok sayıda varyasyonda mevcuttur. Modern mod yongaları, bölgesel kilitleme ve kopya koruma mekanizmalarını atlatmanın yanı sıra, kullanıcı tarafından oluşturulan yazılımın ( homebrew ) kullanımına izin vermek, ana bilgisayar sisteminin donanım yeteneklerini genişletmek veya hatta bir alternatif yazılım yüklemek gibi sisteme daha karmaşık değişiklikler getirebilir.

Anti-modchip önlemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu mod yongası sistemi kopyalanan ortama açar, bu nedenle konsol üreticileri için bir konsol sistemi için bir modçipin bulunması istenmez. Sonraki donanım veya yazılım sürümlerinden bir modçip tarafından istismar edilen izinsiz giriş noktalarını kaldırarak, mod yongalarının özelleştirildiği PCB düzenini değiştirerek veya aygıt yazılımı veya yazılımın yüklü bir modçipi algılamasını sağlayarak ve sonuç olarak işlemi reddederek tepki verirler. Modçipler genellikle, ana makine sisteminin kaldırılamayan veya ayarlanamayan temel işlevlerine takıldığından, bu önlemler bir modçipin çalışmasını tamamen engellemeyebilir, yalnızca kurulum işleminde veya programlamasında, örneğin onu saptanamaz hale getirecek önlemleri dahil etmek için (" stealth ") ana bilgisayar sistemine.

Video oyun konsolları tarafından kullanılacak çevrimiçi hizmetlerin ortaya çıkmasıyla, bazı üreticiler, hizmetin lisans anlaşması dahilinde, modçiplerle donatılmış konsolların bu hizmetleri kullanmasını yasaklamak için olanaklarını yerine getirdiler.

Modchip oluşturmayı caydırmak için bazı konsol üreticileri, konsollarında homebrew yazılımı veya hatta alternatif bir işletim sistemi çalıştırma seçeneğini dahil ettiler. Ancak, bu özelliklerin bazıları daha sonraki bir tarihte geri çekilmiştir.[1][2][3] Bir konsol sisteminin, üreticileri lisanssız üçüncü taraf yazılımları çalıştırmanın resmi bir yolunu sağladığı sürece, modçipler tarafından büyük ölçüde dokunulmadan kaldığı iddia edilebilir.[4]

Yasallık[değiştir | kaynağı değiştir]

Pek çok modçipin en önemli işlevlerinden biri — kopya koruma mekanizmalarının atlatılması — Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası, Avrupa Telif Hakkı Direktifi ve AB üye ülkeleri tarafından çeşitli uygulamaları gibi birçok ülkenin telif hakkı yasaları tarafından yasaklanmıştır. ve Avustralya Telif Hakkı Yasası . Bir modçipin birçok çeşitlendirilmiş işlevi için başka yasalar da geçerli olabilir, örn. Avustralya yasası, özellikle bölge kodlamasının atlatılmasına izin verir.

Geçerli yasanın belirsizliği, mahkemeler tarafından tek tip olmayan yorumlanması ve telif hakkı yasasında yapılan sürekli köklü değişiklikler ve tadilatlar, modçiplerin yasallığı hakkında kesin bir beyana izin vermez. Bir ülkenin yasama organı altında bir modchip'in yasallığı yalnızca mahkemede bireysel olarak iddia edilebilir.

Bir perakendeciye karşı 2017 tarihli bir davada, bir Kanada mahkemesi, teknik koruma önlemlerinin herhangi bir şekilde ihlal edilmesini yasaklayan Kanada telif hakkı yasasındaki dolandırıcılığı önleme hükümleri uyarınca Nintendo lehine karar verdi.

Alternatifler[değiştir | kaynağı değiştir]

Modçip kurmanın bir alternatifi, bir aygıtı yazılımla modifiye etme işlemidir. Yazılımla modifiye edilmiş bir cihazın içinde kalıcı olarak herhangi bir ek donanım parçasına sahip olması gerekmez. Bunun yerine, cihazın davranışını değiştirmek için bir cihazın yazılımı veya dahili parçası değiştirilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Oyun yedekleme cihazı
  • Karışık Web Operasyonu
  • Xbox (konsol) mod çipleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Microsoft XNA
  2. ^ Linux for PlayStation 2
  3. ^ Linux for PlayStation 3
  4. ^ "27C3: Console Hacking 2010". Media.ccc.de. 16 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2012.