Mobil Internet cihazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lenovo Ideapad U8

Mobil Internet cihazı, (İngilizce:Mobile Internet device) kablosuz İnternet erişimi sağlayan multimedya özellikli bir mobil cihazdır. Bunlar, kişisel ya da iş amaçlı eğlence, bilgi ve konuma dayalı hizmetleri sunmak üzere tasarlanmıştır. İki yönlü iletişim ve gerçek zamanlı paylaşıma izin verirler.[1] Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar arasında dolgu olarak nitelendiriliyorlar.

MID'in tüm özellikleri akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanıma sunulmaya başlandığından, bu terim artık daha çok hem üst seviye hem de düşük kaliteli tabletler için kullanılıyor.

Türevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Archos'un mobil İnternet tabletlerinin sınıfında birden fazla işletim sistemi bulunmaktadır: Windows CE, Android ve Windows 7.[2] Form faktörü Lenovo görüntüsüne çok benzemektedir. Android tableti ARM Cortex CPU ve dokunmatik ekran kullanıyor.

Intel, Bahar 2007'de Pekin'de Intel Geliştirici Forumunda bir prototip MID duyurdu. Sophia Systems tarafından Intel Centrino Atom'u kullanan MID geliştirme kiti Nisan 2008'de açıklandı.[3] Intel MID platformları, x86 türevlerinin çoğundan daha az güç tüketen bir Intel işlemci ve yonga setini temel alır. Aşağıda listelenen birkaç platform açıklandı:

McCaslin platform (2007) - Intel'in ilk nesil MID platformudur (kod adı McCaslin), 600-800 MHz'de çalışan 90 nm Intel A100 / A110 işlemci (Stealey veya Intel A100 kod adı) içerir.

Menlow platform (2008) - 2 Mart 2008'de Intel, yeni bir düşük güç işlemci platformu ailesi için Intel Atom işlemci markasını tanıttı. Bileşenlerin ince, küçük tasarımları var, mobil ve düşük güçlü cihazlarda "en iyi mobil bilgi işlem ve İnternet deneyimini sağlamak" için birlikte çalışıyorlar.[4] Intel'in ikinci nesil MID platformu (kod adı Menlow), 2.0 GHz'e kadar çıkabilen 45 nm Intel Atom işlemci (kod adı Silverthorne) ve Intel HD Ses (kod adı Azalia) içeren bir Sistem Denetleyicisi Merkezi (kod adı Poulsbo) içerir.[5] Bu platform başlangıçta Centrino Atom markası taşıyor ancak bu uygulama 2008 yılının üçüncü çeyreğinde durduruldu.

Moorestown platform (2010) - Intel'in üçüncü nesil MID / akıllı telefon platformudur (kod adı Moorestown), 45 nm Intel Atom işlemcisi (kod çözümü Lincroft) ve 65 nm Platform Controller Hub (kod adı: Langwell) içermektedir.[6] Bellek denetleyicisi ve grafik denetleyicisi artık tümüyle işlemciye entegre edildiğinden kuzey köprüsü kaldırıldı ve işlemci doğrudan güney köprüsü ile DMI veri yolu arabirimi aracılığıyla iletişim kuruyor.[7]

Medfield platform (2012) - Intel'in dördüncü nesil MID / akıllı telefon platformu (kod adı Medfield) 32 nm Intel Atom SoC (kod adı Penwell) içerir.

Clover Trail+ platform (2012) - Intel'in MID / akıllı telefon platformudur (kod adı Clover Trail +), Clover Trail tablet platformuna dayanıyordu. 32 nm Intel Atom SoC (kod adı Cloverview) içerir.

Merrifield platform (2013) - Intel'in beşinci nesil MID / akıllı telefon platformudur (kod adı Merrifield), 22 nm Intel Atom SoC (kod adı Tangier) içerir.

Moorefield platform (2014) - Intel'in altıncı nesil MID / akıllı telefon platformudur (kod adı Moorefield), 22 nm Intel Atom SoC (kod adı Anniedale) içerir.

Morganfield platform - Intel'in yedinci nesil MID / akıllı telefon platformudur (kod adı Morganfield), 14 nm Intel Atom SoC (kod adı Broxton) içerir.

İşletim sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Intel, Ubuntu Mobile ile bilinen mobil İnternet aygıtları dağıtımı için Ubuntu'yu yaratmak için Ubuntu ile işbirliği yaptığını açıkladı. Ubuntu'nun web sitesinde yeni dağıtımın "Intel'in 2008 Mobil İnternet Aygıtı (MID) platformu kullanıcıları için zengin bir İnternet deneyimi sağlayacağı" söylenildi.[8] Başka bir MID Açık Kaynaklı Linux dağıtımı, Moblin'in yeni MeeGo projesine dahil edildi. LiMo Platform'la Tizen projesine birleştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2012. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  8. ^ http://www.ubuntu.com/news/ubuntu-for-mobile-İnternet-devices[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]