Mitogaku

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mitogaku (Japonca: 水戸学)Edo Dönemi'nde Hitachi Vilayeti'nin Mito Bölgesi'nde (Günümüzde Ibaraki Vilayeti'nin güneyi) başlamış araştırmalardır. Konfüçyüsçülük felsefesi çevresinde Kokugaku, Shigaku (tarih çalışmaları) ve Şintoizm'i birleştiren alandır. Ülke genelindeki beylik okullarında Mitogaku çalışmaları öğretilmiş, Aimi (Halk sevgisi) ve Keiteiarajin (İmparatora saygı, insanı sevme) felsefeleri Yoshida Shōin ve Saigō Takamori başta olmak üzere, birçok Bakumatsu vatanseverini derinden etkilemiş ve Meiji Restorasyonu'nun harekete geçirici gücü olmuştur.

Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle kadim Japonya geleneğini takip ettiren bir bilim olarak düşünülmüştür. 2. Mito beyi (daimyō) Tokugawa Mitsukuni'nin başlattığı tarih kitabının Dai Nipponshi (Büyük Japonya Tarihi) yanı sıra, Zenkimitogaku (Erken Mitogaku Dönemi) ve 9. Mito daimyōsu Tokugawa Nariaki'nin kurduğu Kōdōkan okulunu mekan olarak belirlediği Kōkimitogaku(Geç Dönem Mitogaku Çalışmaları) olarak ikiye ayrılmıştır. Ancak, erken Mitogaku dönemi ve geç dönem Mitogaku çalışmaları olarak ikiye ayrılmasının doğru olup olmadığı konusunda tartışmalar mevcuttur.

Zenkimitogaku[değiştir | kaynağı değiştir]

Zenkimitogaku, Tokugawa Mitsukuni'nin Japon tarihini derleme projesiyle başlamıştır. Amaç, yıllıklar ve biyografilerden oluşan bir Japon tarihini (sonraki adıyla Dai Nipponshi) derlemektir. Başlangıçtaki tarih yazıcıları çoğunlukla, Hayashi Razan ekolündendi. Daimyōların yönetime başlamasından sonra 1663 yılında, Mito Tarih Ofisi Koishigawa Malikanesi'ne taşınmış; adı da Shōkōkan (Edo Dönemi'nde Hitachi Vilayeti'nde bulunan ve Dai Nipponshi 'yi derlemek maksadıyla kurulmuş tarih ofisi) olmuştur. 1665 yılında, Ming Hanedanlığı'nın hayatta kalan üyelerinden biri olan Zhu Zhiyu davet edilmiştir. Zhu Zhiyu, Yōmeigaku' yu (Wang Yangming Ekolü) da Mitogaku 'ya dahil etmiştir. Mitsukuni'nin konukseverliği sayesinde tarih yazıcılarının sayısı zamanla artmış, 1672'de 24 kişi, 1684'te 37, 1696'da 53 kişi olmuş ve sonrasında 40-50 kişi arasında sabit kalmıştır. Zenki dönemindeki Shōkōkan'ın tarih yazıcılarının büyük çoğunluğunu Mito Bölgesi'nden ziyade başka vilayetlerden gelen davetliler oluşturmakta idi.

Ekolün en önemli amacını oluşturan Dai Nipponshi 'nin basımının yanı sıra; Japonca metinler- klasik şiirler gibi Kokugaku, astronomi, tarih, aritmetik, geometri, Şinto, eski el yazmaları, arkeoloji, askerlik bilimi, bibliografya gibi birçok eserin basılı nüshası bırakılmıştır.