Mithridatis Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mithridatis Savaşları

Mithridatis Savaşları
TarihMÖ 88 - MÖ 63
Bölge
Doğu Akdeniz bölgesi
Sonuç Roma zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Yunanistan ve Yakın Doğu
Komutanlar ve liderler
Çoğunlukla Optimates Magistratuslar, bazen Populares Magistratuslar VI. Mithridatis, Mithridatis'in oğulları ve Mithridatis'in astları (çoğunlukla Arhelaus)
Çatışan birlikler
Roma Cumhuriyeti Pontus Krallığı ve müttefikleri

Mithridatis Savaşları, MÖ 88 ve MÖ 63 yılları arasında Roma'nın Pontus Krallığı ve müttefiklerine saldırdığı üç savaştan oluşmaktadır. Savaş, ismini Roma'nın Asya eyaletini (o dönemde Anadolu'nun çoğunu kapsıyordu) Pontus Krallığı'na dahil eden ve yerli Roma halkına katliamlar yapan Pontus Kralı VI. Mithridates'ten almıştır. Roma birlikleri bölgeyi kurtarmak için gönderildiklerinde, Mitridatis tarafından Yunanistan'da organize edilen ve desteklenen bir ayaklanma ile karşı karşıya kaldılar. Mithridatis Roma'ya karşı isyanlar organize etti ve Roma'daki iç savaşlarda populares partisine karşı optimates partisinin magistratuslarının savunuculuğunu yaptı. Yine de, ilk savaş Lucius Sulla ve Mithridatis tarafından imzalanan Dardanos Antlaşması ile sona erdi. Roma zaferiyle sonuçlanan ilk savaştan sonra Yunanistan Roma egemenliğine girdi. Ayrıca Pontus'un Anadolu'daki savaş öncesi durumu muhafaza etmesi kararlaştırıldı.

Dardanos Antlaşması, Anadolu'da neredeyse uygulanmadığından, Roma generali Murena (Roma'nın Asya eyaletindeki topraklarından sorumlu) Pontus'a karşı ikinci kez savaş açmaya karar verdi. İkinci savaş Roma'nın yenilgisiyle sonuçlandı ve Mithridatis daha da güçlenerek Ermeni Kral II. Tigran ile ittifak yaptı. Mithridatis'in damadı olan Tigran, Levant bölgesi sınırlarındaki Ermeni imparatorluğunu kontrol etmekteydi. Pontus, Kalsedon Savaşı'nı (MÖ 74) kazandı ve Kilikya korsanlarına Roma ticaretine karşı destek verdi. Bunun sonucunda üçüncü savaş kısa süre sonra başladı.

Üçüncü Mithridatis Savaşı'nda Romalılar, Konsül Lucullus'u Ermenistan ve Pontus'a karşı savaşması için gönderdi. Lucullus, Cabira ve Tigranocerta Savaşlarını kazandı, ancak Artaşata ve Zela Savaşlarından sonra görevinden alınmıştır. Aynı dönemde, Pompey'in Akdeniz'deki Kilikya korsanlarına yaptığı seferi kazanmış ve Senato tarafından Lucullus'un yerine seçilmiştir. Pompey'in sonraki seferlerinde, Levant'taki Ermeni İmparatorluğu çökmüş (bu savaşlarda Roma kuvvetleri Suriye ve Filistin'in kontrolünü ele geçirmiştir) ve Roma kuvvetleri Anadolu, Pontus ve neredeyse tüm Doğu Akdeniz'i ele geçirmiştir. Roma'ya teslim olan Tigran, Roma'nın vasal kralı olmuştur.