Miskitolar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Miskitolar
(Miskitu)
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Din

Miskitolar Orta Amerika'da yaşayan yerli Amerikalılardandır. Toprakları Miskito Sahili dahil Honduras Cameron Burnu'ndan, Nikaragua Rio Grande'e kadar yayılmaktadır. Yerli Miskito dili olmasına rağmen, Miskito Creole İngilizce, İspanyolca, Rama ve diğer diller konuşan büyük topluluklar bulunmaktadır. Creole İngilizce Britanyalılarla sık karşılaşmalar sayesinde ortaya çıkmıştır, çoğunluğu Hristiyandır.

Şu anda şayet varsa çok az saf-kan Miskito vardır, yüzyıllar içinde kaçan köleler onlardan sığınacak bir yer istemiş ve onlarla evlenmişlerdir. Bölgeleri çok erişilmezdi ve İspanyollar tarafından az etkilenmişlerdir.

Geleneksel Miskito toplumu iyi tanımlanmış politik yapısı ile yüksek derecede yapısaldır. Bir kral vardır fakat tüm güçler onda değildir. Güç, o, vali, general ve 1750'lerden sonra amiral arasında paylaşılmaktadır. Krallar ile ilgili tarihsel bilgiler biraz anlaşılması zor durumdadır çünkü birçoğu yarı-mitsel durumdadır.

İspanyol yerleşimciler Miskito topraklarına ilk olarak 1787 yılında gelmeye başlamıştır, fakat Miskitolar sayıları ve deneyimli askeri güçleri sayesinde bölgede hakim olmaya devam etmişlerdir. Miskitolar hiçbir zaman Nikaragua hükûmeti tarafından kontrol edildiğini hissetmemiştir ve şu anda birçok Miskito kendini Nikaragualı olarak kabul etmez.

Britanya'nın Orta Amerika'ya (özellikle Britanya Hondurası, şimdiki Belize) ekonomik ilgisinden dolayı, Miskitolar silah ve modern silahları elde edebilmiştir. Nikaragua kurulduktan sonra, birleşmiş Miskito-Zambo akıncıları Honduras'taki İspanyol yerleşimlerine saldırmışlardır, çoğu kez köle alınmış Miskitoları gemilerle Avrupa'ya getirilmeden önce kurtarmak için, fakat genellikle diğer kızılderilileri Britanyalılara Jamaika'da satmaları için. Ayrıca diğer kabilelerin kadınlarını da köle yapmışlardır. Bu saldırılar Britanya ve İspanya arasındaki düşmanlık bitene kadar devam etmiştir. Uzun süre boyunca Miskitolar kendilerini bölgedeki diğer kabilelerden daha üstün görmüşlerdir, ve onları "vahşi" olarak adlandırmışlardır. Tarihçilere göre aslında Miskitolar Britanya kimliği için çabalamaktaydılar, Miskitolar arasında Avrupa giysileri popülerdi ve hatta Miskito krallarının İngiliz isimler vardı.

Çokeşliliğe izin verilmesi ve baskınlardan gelen kadın kölelerin eklenmesi nedeniyle, Miskito nüfusu hızla artmıştır.

Siyasi yapıları İspanyol hükmünden ve Orta Amerika Devletleri Federasyonu'ndan kendilerini korumalarını ve özgür olmalarını sağlamıştır. Ancak, 1894 yılında Nikaragua içinde sindirilmişlerdir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Miskito Ulusu 1625 yılından az zaman önce bir devlet haline gelmiştir. İlk kayıtlı kralı Oldman'dir, Miskitolardan isimsiz bir kralın oğludur. Britanyalılarla ilk buluşma Kral Oldman'in babasının hükümdarlığı zamanında olmuştur, ve Oldman'i Britanya'ya I. Charles ile görüşmesi için göndermişlerdir.

Miskito Kralı ve Britanya arasında 1740'ta Dostluk ve Birlik Antlaşması yapılmıştır, ardından 1749'da yerli yönetici atanmıştır. Miskito Ulusu üzerinde bir hamilik kurulmuştur.

Miskito Krallığı Amerikan Özgürlük Savaşı boyunca İspanyol kolonilerine saldırarak hizmette bulunmuşlardır ve Britanyalılarla birlikte birkaç galibiyet almışlardır. Ancak 1783 barışının ardından, Britanya sahilin kontrolünden vazgeçmek zorunda kalmıştır. Britanya'nın geri çekilmesi Haziran 1787'de sona ermiştir. Geri çekilmeye rağmen, Britanya krallık üzerinde gayriresmî hamiliğini devam ettirmiştir, sıklıkla Miskitoları İspanyol gasplarından korumak için çaba harcamışlardır.

19. yüzyılın ortalarından başlayarak, Britanya'nın bölgeye olan ilgilisi azalmaya başlamıştır. Devlet 1894 yılında, Nikaragua tarafından işgal edildikten sonra yok olmuştur. Aynı yıl Temmuz'da Britanyalılar tarafından tekrar kurulmuştur fakat Nikaragua tarafından Ağustos ayında tekrar ele geçirilmiştir.

Hükümdarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]