Mir Hazar Han Hoso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mir Hazar Khan Khoso sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search

Mir Hazar Han Hoso (d. 1929), 24 Mart 2013 tarihinde atanan Pakistan'ın 23. (vekaleten) eski Başbakanıdır. 5 Haziran 2013 tarihinde görevi Navaz Şerif'e devretmiştir. Bir hukukçu olarak Khoso, önce Federal Şeriat Mahkemesi Adalet Başkanı olarak görev yapmış ve şu anda önümüzdeki 2013 yılının Mayıs ayında planlanan genel seçimlere kadar geçici Başbakan olarak görev yapmaktadır. Hoso emekli bir yargıçtır.

Mir Hazar Han Hoso, 1954 yılında Sindh Üniversitesi'nden mezun oldu ve iki yıl sonra Karaçi Üniversitesi'nde hukuk alanında lisans derecesi elde etti.

Yargıç kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hoso, Batı Pakistan'da Karaçi'de bir avukat olarak 1957 yılında profesyonel kariyerine başladı ve daha sonra 1980 yılında bir Yargıtay avukatı oldu. 1977 yılında Belucistan Yüksek Mahkemesi hakimi olarak seçildi ve sonraki iki yıl boyunca bu pozisyonda görev aldı. Mart 1985 yılında yedek yargıç olarak atandı ve 1987 yılında il yüksek mahkemesinde kalıcı bir yargıç olarak görev yaptı.

1989 yılında Belucistan Yüksek Mahkemesi adalet başkanı olarak terfi etti. Belucistan valisi olarak iki kez ama kısa bir süre için görev yaptı. Emekliliğe ulaşan ve böylece yargı hizmetlerinden emekli olduktan sonra İslami tedbir kurallarına göre, Federal Şeriat Mahkemesi yargıcı olarak atandı. 1991 yılında yeni görevler üstlendikten sonra Şeriat Mahkemesi adalet başkanı olarak terfi etti ve 1994 yılına kadar görev yapmaya devam etti.

Siyasi görevi
Önce gelen
Raja Pervez Aşraf
Pakistan Başbakanı
Vekaleten

2013
Sonra gelen
Navaz Şerif