İçeriğe atla

Minta Durfee

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Minta Durfee
Doğum1 Ekim 1889(1889-10-01)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Ölüm9 Eylül 1975 (85 yaşında)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Diğer ad(lar)ıMinta Durfee Arbuckle
EvlilikRoscoe Arbuckle (1908-1925)

Minta Durfee, (1 Ekim 1889 - 9 Eylül 1975) sessiz sinema dönemi oyuncularından Amerikalı oyuncu. Charles Chaplin'in sinemadaki ilk döneminde onunla birlikte başrolde yer alan ilk kadın oyuncudur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Minta Durfee, daha sonra ünlü bir komedyen olacak Roscoe Arbuckle ile henüz o tiyatrolarda yeni yeni çalışmaya başlamışken tanışmıştı. İkili kısa bir süre sonra Ağustos, 1908'de evlendi. Durfee bu sıralarda yerel kumpanyalar dahilinde revülerde şarkı söyleyip dansederek henüz on yedi yaşındayken gösteri dünyasına girmiş oluyordu. Kısa bir süre sonra Mack Sennett' in sahibi olduğu Keystone Studios 'da sinemaya yeni başlamış olan Carlie Chaplin ile birlikte kısa komedi filmlerinde oynamaya başladı. Chaplin'in ilk başrol arkadaşı olan Durfee, onunla birlikte ilk kez Making a Living filminde rol aldı.

Durfee ve Arbuckle 1921 yılında ayrıldılar. Bu olay Arbuckle' in genç yıldız Virginia Rappe' in ölümünü de içeren büyük bir skandala adının karışmasından hemen önce gerçekleşecekti. Görülen davanın ardından mahkeme heyeti Roscoe Arbuckle' i suçsuz ilan etmesine rağmen Arbuckle' in sinema kariyeri onulmaz derecede zarar gördü. Minta Durfee ilerleyen yıllarda eski kocası için O hayatımda karşılaştığım en cömert insandı ve eğer o günlere yeniden dönecek olsam yine onunla evlenirdim. diyecekti.[1]

Durfee, eski kocası Arbuckle ile benzer bir kaderi paylaşan, hayatı skandallarla gölgelenmiş ünlü komedyen Mabel Normand' ın da yakın arkadaşıydı. Ölümüne dek -genç yaşta uyuşturucu ve alkolizme bağlı sorunlar sonucu yaşamını yitiren- Normand hakkında da her zaman onu savunacak şekilde konuşmuştur.

Durfee belirli aralıklarla televizyonda görünmüş, Noah's Ark (1956) gibi tv programlarına katılmıştır. How Green Was My Valley (1941), Naughty Marietta (1935), Rose- Marie (1936), The Unsinkable Molly Brown (1964) ve It's A Mad, Mad, Mad, Mad World (1963) gibi filmlerde de küçük roller almayı sürdürmüştür.

Yaşamının son dönemlerinde, sessiz filmlere yeniden ilgi gösterilmeye beşlanması onu oldukça mutlu etmiş ve bu konuda elinden geleni yapmaya çalışarak deneyimlerinden yola çıkarak sessiz film alanında dersler vermiştir.

Filmlerinden Seçmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2009.