Minos Patlaması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Minos patlaması aynı zamanda thera ve santorini patlaması olarak da bilinir. Tarihte bilinen en geniş patlamalardan biridir. Thera adası ve minion yerleşiminde meydana gelmiştir. Crete kıyısındaki ada ve tarım alanlarını da kapsar. Patlama konusunda kesin bilgiler yoktur ama yunan mitolojisinde geçtiği söylenir. Mısırdaki gürültünün de bundan kaynaklandığı düşünülüyor. Plato'nun Atlantis'inin de temel konularının bu patlamadan oluştuğu da iddia edilir.

Patlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeolojik kanıtlar, Thera yanardağının birkaç yüz bin yılda sayısız kez patladığını gösterir.Yinelenen süreçte yanardağ şiddetle patlayacak,patlamadan sonra dağın üzerinde kaldera oluşumu başlayarak su birikmesi ve kaldera gölleri ortaya çıkmaktadır. Bu felaket patlama ,dağın hemen kuzeyinde bulunan Nea Kameni adası üzerine odaklanmıştı.Ada üzerine volkanik kül yağışı oldu.

Patlama Büyüklüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında uluslararası bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan araştırmalar patlamanın bilinenden daha büyük olduğunu ortaya çıkardı.Patlama 39 km alanı karasal olarak etkiledi ve bu alanda karadaki her şey zarar gördü.Volkanik patlayabilirlik endeksi 7. olarak belirlenmiştir.

Jeomorfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Çatlatma işlemi henüz bilinmemekle birlikte istatistiksel analizler gösteriyor ki patlamadan hemen sonra kaldera oluşumu başlamıştır.Patlama anında adanın güney ve doğu sahillerinde ki küçük alanlarda gerileme baş göstermiştir.Patlama anında bölgenin etrafındaki manzara pomza çökelleri tarafından örtülmüştür.Bazı yerlerde kıyı şeridi kalın tüf altında kaybolmuştur.Patlamanın ardından adanın jeomorfolojisi değişim göstermişti ve patlama sırasında adanın jeomorfolojisi yoğun bir erozyon fazı ile karakterize edildi.

Volkanoji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ‘’Pilinian’’ patlama tahmin edilenden çok daha yüksek değerlerde (30 – 35 km) sonuçlandı.Stratosferde kül bulutu oluştu.Buna ek olarak magma yanardağa yakın olan sığ denize temas ederek körfezde buhar patlaması yaşandı.

Patlama 115–492 ft yüksekliğe ulaşmıştı.Bu şiddetli patlamayla oluşan Tsunami adanın güney kıyılarını harap etti.Akdenizin başka bölgelerinde Thera patlamasıyla oluşan pomza yatakları vardır.

Patlama İzleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojik tarihler ile çatışma ve zıt halde olan radyokarbon tarihleri Doğu Akdeniz kültürlerinin doğrulanmış kronolojisi için çok önemlidir.Minos Patlaması için önemli bir belirteç olan Tunç Çağı Ege ve Doğu Akdenizin,M.Ö tüm kronolojisinin hizalanması içinsabit bir nokta sağlar.Bu kanıtlara rağmen patlamanın kesin tarihini belirlemek zordur.Arkeologlar kabaca M.Ö 1500 ü patlamanın tarihi olarak göstermişlerdir.2013 yılında arkeolog Kevin Walsh radyokarbon delillerini sunarak M.Ö 1628 Gibi olası bir tarih ortaya koymuştur.

Buzul Karotları Ve Ağaç Halkaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gröndland Buzul karotları Minos patlamasının M.Ö 1642 yılında bir volkanik patlama olduğunu göstermektedir.Bununla birlikte buz çekirdeğinden alınan volkanik kül Minos patlaması ile eşleşmiyor. Ancak bu volkanik kül örnekleriyle varılan sonuçlar tartışmalı olmuştur.

Patlama tarihini bulmak için diğer bir yöntem is Ağaç halkaları yöntemidir.Kuzey Amerikada ağaçların normal büyümesine engel olan bir olayın M.Ö 1629 -1628 sırasında oluştuğunu ağaç halkaları sayesinde öğrenilmiştir.

Gröndland buzul karotları ve patlama ile ağaç halkası arasındaki ilişkinin korelasyon delil yetersizliği nedeniyle tamamen savunulamamaktadır.

Tarihsel Etkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Minos Uygarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Patlama yakınındaki yerleşim yeri Akrotiri tabakası içerisine gömülmüş oldu.Bu patlama ile Minos uygarlığının ciddi bir Nüfus kaybı yaşadığı düşünülüyor.Sadece volkanizma değil volkanizma sonucu harakete gecen diğer doğal afet unsurları olan deprem,tsunami,heyelanlar da halkın zarar görmesine yol açmıştır

Çin Kayıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin kayıtlarında M.Ö 1618 tarihli yıllıklarda Shang Hanedanının bir patlama ile gelen çöküşünden bahsedilmektedir.Kayıtlarda geçen tabiler: ‘’sarı sis’’,’’loş bir güneş’’ patlamanın göstergesi olmaya çok yakındır.

Mısır Tarihinin Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mısır yıllıklarında ise aynı yıllarda (M.Ö 1500) ağır kum fırtınaları,kısa süreli iklim değişikliklerinden bahsedilmiştir.

Yunan Gelenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan kültüründe ise o dönemde yazılın yıllıklarda yaşanan bu olaylar tanrıların gazabı olarak yorumlanmış ve Zeus un gökleri deldiği,Yıldırım ve şimşekler gönderdiği tasnif edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

KAYNAKLAR[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

DIŞ BAĞLANTILAR[değiştir | kaynağı değiştir]