Mina Ahadi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mina Ahadi
Mina Ahadi.jpg
Doğum 1956
Ebher, İran
Siyasi parti İran İşçi-Komünist Partisi
Ödüller Yılın Seküleri Irwin Ödülü

Mina Ahadi (Farsça: مینا احدی; d. 1956, Ebher), İranlı-Avusturyalı siyasi aktivist. Bir komünist siyasi aktivist olarak, İran İşçi-Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Politbüro üyesidir.

Savunuculuğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mina Ahadi, inanç temelli yasalara karşıdır ve vatandaşlık haklarını kapsayan laik yasayı desteklemektedir. Ahadi, aynı zamanda Uluslararası İdamlara Karşı Komite ve Taşlamaya Karşı Uluslararası Komite'nin de esaslı figürlerindendir. Aynı zamanda Alman Eski Müslümanlar Merkez Konseyi'nin de ana kurucusudur.[1] Eski Müslümanlar Merkez Konseyi, İslam'dan vazgeçmenin getirdiği tabuyu yıkmayı ve irtidat kanunlarına ve İslam'a karşı çıkmayı hedefliyor.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı zamanda siyasi eylemci olan Ahadi'nin kocası, çiftin yıl dönümünde İran'da idam edildi. İnfazı, idam cezasına karşı savaşmak için motivasyon kaynağı oldu.[1] Almanya'da yaşıyor, çalışıyor ve İran'da Nazenin Fatihi'nin özgürlüğünü kazanmasına yardım etti.

Kendisine yöneltilen ölüm tehditleri nedeniyle, eski Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı olarak kamuoyuna çıktığı andan itibaren polis koruması altında yaşamaktadır.[2][3] Ekim 2018'den beri tescilli intaktiv e.V. derneğinin resmi "büyükelçisi" dir, erkek çocukların sünnet edilmesine karşı çıkmaktadırlar.[4][5]

20 Ekim 2007'de Birleşik Krallık Ulusal Seküler Topluluğu tarafından Yılın Seküleri Irwin Ödülü'ne layık görüldü.[6] Ahadi'nin iki kızı var.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]