Milli Türk Fırkası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Milli Türk Fırkası, 9 Aralık 1919 tarihinde İstanbul'da kurulmuş olan siyasi parti. Türk siyasi tarihinin adında "Türk" kelimesi bulunan ilk siyasal partisidir. Milli Meşrutiyet Fırkası'nın devamı niteliğindedir. Partinin yayın organı İfham Gazetesi'dir. 22 Eylül 1912 yılında Milli Meşrutiyet Fırkasının yayın organı olarak yayın hayatına başlayan ve daha sonra bir süre kapatılan gazete 23 Temmuz 1919 yılında yeniden çıkarılmaya başlanmış ve Milli Türk Fırkasının kuruluşuna da ev sahipliği yapmıştır. (Milli Türk Fırkası 9 Aralık 1919 tarihinde gazetenin Mahmutpaşa'da bulunan idarehanesinde kurulmuştur.)[1]

Parti, Türkçülük akımını sürdürmek amacıyla Millî Meşrutiyet Fırkası üyelerinden Ahmet Ferit (Tek), Zühtü (İnhan), Yusuf (Akçura), Mehmet Emin (Yurdakul), Ahmet Hikmet (Müftüoğlu), İsmayıl Hakkı (Baltacıoğlu), Abdülhak Adnan (Adıvar), Hamdullah Suphi (Tanrıöver) ve Mehmed Emin (Erişirgil) tarafından kuruldu.

Parti programında emperyalizm reddedilmekte; demokrat ülkelerle karşılıklı saygı esasına dayalı antlaşmalar yapılması, çalışma hayatının düzenlenmesi, sosyal kurumların devlet tarafından yönetilmesi, ekonomi ve bayındırlık işlerine millî bir karakter verilmesi öngörülmekteydi. Parti, 1919 seçimlerine katıldı ve Abdülhak Adnan (Adıvar) mebus seçildi. Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen fırkanın üyelerinden bir bölümü Birinci TBMM’ye de katılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]