Milli Savunma Üniversitesi Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Astsubay yetiştirilmesi amacıyla; Yalova iline bağlı Altınova ilçesinde bulunan askeri okuldur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Şubat 1880 tarihinde Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa Ceride-i Bahriye Gazetesinde yayınlanan bir ilanla Gedikli (Astsubay) sınıfının açılması emrini vermiş ve Şura'yı Bahriye'nin 3 Nisan 1880 tarih ve 21 Sayılı Ceride-i Bahriye'de çıkan nizamnamesiyle "Deniz Gedikli Sınıfı" resmen kurulmuştur. İlk Gedikliler (Astsubay) 15 Haziran 1880 tarihinde Selimiye Gemisi'nde eğitim ve öğretime başlamıştır. Daha sonra bu okul çeşitli sorunlar nedeniyle kapatılmıştır.

II. Meşrutiyet'in ilanından sonra, 30 Aralık 1915'te yayımlanan "Makine Çırakları Nizamnamesi" ile Makine Gedikli Sınıfı yeniden kurularak Tir-i Müjgan Gemisi'nde Şubat 1916 tarihli "Gemici Çırakları Nizamnamesi" ile de Güverte Gedikli Okulu, İclaliye Gemisi ve Muin-i Zafer Korveti'nde eğitime başlamıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Deniz Astsubay Okullarının Tarihçesi". damyo.edu.tr. 16 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]