Millî Güvenlik Akademisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Milli Güvenlik Akademisi (MGA), Harp Akademileri Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir kurum. 1952 yılında ‘Milli Savunma Akademisi’ adı altında kurulan kurum yılda bir dönem olarak ve çoğunlukla 6 aylık dönemler halinde 1980 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü. 27 Şubat 1997 tarihinden itibaren ise İstanbul’dan Ankara’ya taşınarak halen MGK Genel Sekreterliği binasında öğrenimine devam etti. Eğitim ve öğretimin amacı “öğretime katılan Silahlı Kuvvetler mensupları ile kamu yönetiminde görevli üst kademe yöneticilerine Milli Güvenlik konularında bilgi ve planlama becerisi kazandırmak; asker ve sivil müdavimler arasındaki koordinasyon ve iş birliği ruhunu pekiştirmek” şeklinde özetlenmekteydi.

2016 Türkiye askerî darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL kapsamındaki Kanun Hükmündeki Kararname gereğince 31 Temmuz 2016 tarihinde diğer akademilerle birlikte kapatıldı.[1]

Ders metodu[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretim genel olarak konuların sempozyum metodu ile takdimi ve müteakiben seminer çalışmaları halinde yürütülmektedir. Her konferansın sonunda katılımcıların soru sormalarına imkân tanınmaktadır. Cevaplar ise takdimcinin görev yeri ve niteliğine göre farklılık arz etmektedir. 15/20’şer kişilik odalarda yapılan seminerler, konusuna göre birkaç gün devam edebiliyor ve adeta ‘beyin cimnastiği’ne dönüşür. Daha sonra burada serdedilen fikirler ‘master tezi’ niteliğinde kursiyerlerin bilgisine sunulur. Çoğunlukla siviller tarafından verilen konferanslarda konular 4 ana başlıkta toplanır; Politik Dış İlişkiler, Ekonomi, Sosyo-Kültürel, Askeri ve Askeri Politik İlişkiler. Milletvekillerinden Kamran İnan ve Bülent Akarcalı birçok dönem konferansçı parlamenterler olmuşlardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi kuruldu". aa.com.tr. Anadolu Ajansı. 1 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2016.