İçeriğe atla

Milena Jesenská

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Milena Jesenská
Doğum10 Ağustos 1896
Prag
Ölüm17 Mayıs 1944 (47 yaşında)
Ravensbrück, Almanya
MeslekGazeteci, yazar, editör ve çevirmen

Milena Jesenská (10 Ağustos 1896, Prag – 17 Mayıs 1944, Ravensbrück), Çek asıllı gazeteci, yazar ve çevirmendir.

Milena Jesenská, Praglı aristokrat bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Toplumun beklentilerine karşı çıkarak, ailesiyle ve elit sınıfıyla anlaşmazlık içine girmiştir. Genç yaşta bir Yahudi-Alman'a aşık olan Milena, babasının karşı çıkmasına rağmen bu ilişkiden vazgeçmemiştir. Bu durum, onun sinir hastalıkları kliniğine kapatılmasına yol açmıştır.

Bu süreçte karanlık bir ruh haline bürünen Milena, zaman zaman uyuşturuculara başvurmuş ve bu dönemi hayatının en karanlık zamanı olarak tanımlamıştır. Babasıyla olan tüm ilişkisini koparmış ve çeviri yaparak para kazanmaya başlamıştır. Kafka ile ilişkisi de bu dönemde, Kafka'nın hikâyelerini Çekçe'ye çevirirken başlamıştır. İkilinin arasındaki mektuplaşmalar ve bu aşk, zamanla hastalıklı bir hal almıştır. Kafka, bu ilişkiyi sonlandırmıştır.

Milena, Kafka'nın hayatında önemli bir yer tutmuştur. Her iki karakterin hayatındaki "baba" figürünün etkisiyle, birbirlerinde eksik olan yanlarını bulmuşlardır. Milena, yeraltından çıkardığı gazetede yazdığı yazılar ve sosyalistlerle yaptığı iş birliği sebebiyle sık sık arananlar listesine girmiştir. Ancak o, direnmeyi tercih etmiştir. Naziler tarafından toplama kampına götürüldüğünde, asaleti ve duruşuyla farkını ortaya koymuştur. Ancak kamp koşullarına dayanamayarak böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.