Milceni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Milceni toprakları

Milceni veya Milzeni (Çekçe: Milčané; Almanca: Milzener; Lehçe: Milczanie), günümüz Oberlausitz bölgesine yerleşmiş bir Batı Slav kabilesi idi. İlk olarak MS 9. yüzyılın ortalarında, Bavyera Coğrafyacısı tarafından yazılmış sivitalarda (Roma döneminde geçerli belgeler) belirtilmişlerdir. 10. yüzyılda Almanlar tarafından yavaş yavaş fethedildi. Milceni'nin modern torunları Almanya'nın Saksonya Eyaleti'nin Sorblarıdır.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Milceniler, Göç Dönemi'nde 7. yüzyılda Oberlausitz'a kadar ilerledi.[2] Yerleşim yerlerinin kesin sınırları tartışmalıdır. Genellikle tarlalarının verimli topraklara sahip olduğu ve doğudan batıya yaklaşık 50 km ve kuzeyden güneye 20 km boyutlarında olduğu kabul edilir. Kuzey sınırı bataklık ve kısmen infertil arazideyken, güney sınırı Lausitzer Bergland'ın bir parçasını oluşturdu. Kamenz yakınlarındaki Burkau tepeleri, batıdaki Milceni için doğal bir sınır oluştururken, toprakları doğudaki Besunzane sınırını çevreliyordu. Bautzen'de yer alan Ortenburg kalesi, Milceniler tarafından inşa edilen surların etrafına inşa edilmiştir. Frank Kralı Genç Charles, Milceni'yi yenerek, 806'da kalelerini yakmıştır.[3] Alman Kralı Henry 932'de bölgedeki Slav kabilesini yendi ve bu sadece kısmen başarılı olmasına rağmen Hristiyanlığa geçiş dönemini başlattı. İmparator I. Otto 963'te Lusatyanları yendi ve onları I. Gero'nun egemenliği altına aldı. Milceni son olarak 990 senesinde Meißen prensi I. Eckard tarafından ele geçirildi ve toprakları Kutsal Roma İmparatorluğu'na dahil edildi. Milceni daha sonra yavaş yavaş Almanlaştırıldı veya Aşağı Lusatya'daki Lusatyanlar ile Sorb etnik grubuna dahil edildi.

10. ve 12. yüzyıllar boyunca Bautzen bölgesi yazılı kaynaklarda (örneğin Merseburg Thietmar) Gau Milsca olarak biliniyordu. Polonya Kralı I. Bolesław tarafından geçici olarak fethedilen Milceni toprakları, 1031 yılına kadar Alman yönetimi altında geri döndü. Lehçe'de, Oberlausitz 15. yüzyıla kadar Milsko olarak biliniyordu. Milceni hala 12. yüzyıl Roland Şarkısı'nda bahsedilmektedir.[4] 1076'da Bohemya Dükü II. Vratislaus 'ye verilen toprakları daha sonra Land Budissin ve Oberlausitz olarak bilinir hale geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Institut für Sorabistik. "About Sorbian Language 17 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 2012-11-17 at the Wayback Machine". Erişim: 8 Kasım 2006.
  2. ^ Bautzen.de "History 28 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Erişim tarihi: 8 Kasım 2006.
  3. ^ WendishHeritage.org. "History - Background and Context 20 Ağustos 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 2006-08-20 at the Wayback Machine". Erişim tarihi: 8 Kasım 2006.
  4. ^ Robert Harrison. The Song of Roland. Signet Classic, September 3, 2002. ISBN 0-451-52857-3

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]