Mikrolit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microlith
Çakmaktaşı prepared core tekniği ile üreitilmiş Kebaran kültürü mikrolitleri, 22,000-18,000 GÖ.
Mikrolit yapımları, Kebaran kültürü, 22,000-18,000 GÖ

Mikrolit, genellikle çakmaktaşı veya çörtten yapılmış ve tipik olarak bir santimetre uzunluğunda ve yarım santimetre genişliğinde küçük bir taş alettir. Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya'da yaklaşık 35.000 ila 3.000 yıl önce insanlar tarafından yapıldı. Mikrolitler mızrak uçlarında ve ok uçlarında kullanıldı .

Genellikle iki mikrolit ailesi tanımlanır: laminer ve geometrik. Bir arkeolojik siti tarihlendirmek için bir mikrolit topluluğu kullanılabilir. Laminer mikrolitler biraz daha büyüktür ve Üst Paleolitik'in sonu ve Epipaleolitik çağın başlangıcı ile ilişkilidir; geometrik mikrolitler Mezolitik ve Neolitik dönemin karakteristiğidir. Geometrik mikrolitler üçgen, yamuk veya lunat olabilir. Mikrolit üretimi genellikle tarımın (MÖ 8000) başlamasının ardından azaldı, ancak daha sonra köklü bir avcılık geleneği olan kültürlerde devam etti.

Türü ne olursa olsun, mikrolitler, mızraklar ve (sonraki dönemlerde) oklar ve diğer eserler gibi av silahlarının uçlarını oluşturmak için kullanıldı ve Afrika, Asya ve Avrupa'da bulundu. Kompozit bir alet veya silah oluşturmak için ahşap, kemik, reçine ve elyafla kullanıldılar ve İsveç, Danimarka ve İngiltere'de mikrolitlerin tutturulduğu ahşap izleri bulundu. Ortalama altı ila on sekiz mikrolit, genellikle bir mızrak veya zıpkın içinde kullanılmış olabilir, ancak bir okta yalnızca bir veya iki tane kullanılırdı. Çoğu zaman, aletin bir parçası bir uçtan veya kenardan daha zordu: donuk veya kırık mikrolitleri kolayca taşınabilen yenileriyle değiştirmek, yeni bir uç veya kalem yapmaktan daha kolaydı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]