Mikael Stanne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mikael Stanne
12 Ekim 2007 Paris konserinden
Genel bilgiler
Doğum adı Mikael Bengt Stanne
Doğum 20 Mayıs 1974 (1974-05-20) (47 yaşında)
Tarzlar Melodik death metal, Progresif metal
Çalgılar Vokal, Gitar
Etkin yıllar 1989-günümüz
Müzik şirketi Century Media, Osmose, Spinefarm
İlişkili hareketler Dark Tranquillity, In Flames, HammerFall
Resmî site darktranquillity.com

Mikael Bengt Stanne (d. 20 Mayıs 1974[1]; Göteborg, İsveç), İsveçli melodik death metal grubu Dark Tranquillity'nin vokalisti.

Mikael Stanne, Dark Tranquillity'nin ilk stüdyo albümü olan Skydancer'da ve bu albüm öncesinde çıkan demo albümlerde ritim gitarist ve geri vokal konumundayken vokalist Anders Fridén'in gruptan ayrılmasıyla gruptaki gitaristliğini bırakarak vokallere geçmiştir. Grubun ikinci stüdyo albümü olan The Gallery'den itibaren tüm vokaller ona aittir. Çoğunlukla brutal vokal yapan Stanne, grubun 1999 yılında çıkardığı deneysel sayılabilecek albümü Projector'da clean vokal performansını da dinleyiciye sunmuştur. Ayrıca 2007 yılında çıkarılan Fiction albümündeki "Misery's Crown"' ve "The Mundane and the Magic" adlı parçalarda da clean vokal yapmıştır.

Mikael Stanne, bir diğer İsveçli melodik death metal grubu olan In Flames'in 1994 yılında yayımlanan Lunar Strain adlı albümünde vokalleri üstlenmiştir; fakat In Flames'in eski bir üyesi değildir. Ayrıca 1993'ten 1996'ya kadar İsveçli heavy metal grubu HammerFall'da vokalistlik yapmıştır, ama grupla hiçbir albüm kaydetmemiştir. 2005'te Nightrage'in Descent into Chaos albümündeki "Frozen" adlı parçada At the Gates'in eski vokalisti Tomas Lindberg'e clean vokali ile eşlik etmiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dark Tranquillity ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]