İçeriğe atla

Mihail Apostolios

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mihail Apostolios (YunancaΜιχαὴλ Ἀποστόλιος or Μιχαὴλ Ἀποστόλης; d. yaklaşık 1420, Konstantinopolis - ö. 1474 ya da 1486 sonrası, muhtemelen Kandiye Krallığı)[1] ya da Apostolius Paroemiographus, Atasözü Yazıcısı Apostolius, 15. yüzyılda yaşamış Yunan öğretmen, yazar ve müstensih.

İoannis Argyropoulos’un öğrencisidir. Kısa süreliğine Osmanlıya tutsak düştükten sonra, İtalya’ya kaçmış ve daha sonra öğretmen, el yazmaları kopyalayıp ve el yazmanları satıcısı olarak Kandiye Krallığı'nın olduğu Girit’e yerleşmiştir. Daha önce İtalya’da bulunduğu için Latin dostu tavrından dolayı orada güçlü düşmanlıklarla karşılaşmıştır. Mektupları ve ilahiyat yazılarının yanı sıra Apostolios, atasözlerini, cümleleri ve büyük adamların deyişlerini bir araya toplamıştır. İlahiyat yazılarında ise Kutsal Ruh’un ortaya çıkışıyla ilgili olan Latin öğretisini savunmuştur. Bu çalışmalarının içinde yalnızca atasözleri derlemesini tamamlayabilmiştir. Apostolios’un anılmaya değer diğer yazılarının arasında ise esaret altındaki halkları Osmanlı boyunduruğundan kurtarması için İmparator III. Friedrich’e yazdığı bir davet yazısı ve ayrıca şiirler bulunmaktadır. Oğlu Aristoboulos’un adı 1465’ten 1535’e kadar olan süre içinde Monemvasia Arsenios 4 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. başpiskoposu olarak geçmektedir. Aristoboulos, babası Apostolios’un atasözleri derlemesi üzerinde çalışarak bu eseri Ίωνιά adı altında Papa X. Leo’ya göndermiştir.[2]

Atasözleri Derlemesi üzerine bazı örnekler:

İyi adamın gözyaşları hazırdır.

Savaş gözyaşından yoksundur.

Karga kartala meydan okur.

Balık baştan kokmaya başlar.

Taş, deniz yosununun doğurmamasını ister.

Bilmediğin düğümü çözemezsin.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Alexander Kazhdan, (Ed.) (1991). The Oxford Dictionary of Byzantium (İngilizce). Oxford ve New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-504652-8. 
  2. ^ Tusculum Lexıkon, Munih-Zurih 1982,s69:
  3. ^ Michael Apostolius, Paroemiae [Proverbs]. Ed. Daniel Heinsius. Leiden, 1619.
Genel