Miguel Torga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Miguel Torga

Miguel Torga, asıl adı Adolfo Correia Rocha (d. 12 Ağustos 1907, Sabrosa - ö. 17 Ocak 1995, Coimbra), Portekizli şair ve yazar. Güçlü ve kişisel üslubunun yanı sıra ele aldığı evrensel temalarla da çağdaş Portekiz edebiyatında önemli bir yer edinmiştir.

Edebiyat yaşamına Coimbra Üniversitesi'nde tıp öğrencisiyken başladı. Mezun olduktan sonra bir yandan hekimlik yaparken, bir yandan da yazarlığı sürdürdü. 1927'de Presença adlı edebiyat dergisinin kurucularından biri oldu. Ertesi yıl ilk şiir kitabı Ansiedade'yi (Kaygı) yayımladı.

Torga şiirin yanı sıra roman, oyun ve öykü türlerinde de ürün verdi. Bunların çoğunda, insanın değişen dünyadaki kesinlik arayışını konu aldı. On iki ciltlik ünlü günlüğü Diário (1941-77; Günlük) dindar bir kişinin insanlığın temel erdemlerine karşı duyduğu güçlü inancı dile getirir. Öteki önemli yapıtları arasında otobiyografik romanı Criação do Mundo (1931; Dünyanın Yaratılışı) ile öykü kitapları Montanha (1941; Dağlar) ve Novos Contos da Montanha (1944; Yeni Dağ Öyküleri) yer alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]