Midye dolma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Midye dolma
Ülke(ler)Türkiye
YaratıcısıOsmanlı mutfağı
TürüDolma

Midye dolması, kara veya mavi midyenin pişirildikten sonra iç pilav ile doldurulmasıyla yapılan bir çeşit dolma. Türkiye'nin özellikle Ege ve Marmara Bölgelerinin bazı illerinde yapılır. Özellikle İzmir ilinde meşhurdur.

Osmanlı Mutfağındaki Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Basılı ilk yemek kitabı Melceü’t-Tabbâhîn'de [1] midye dolması tarifi verilmiştir. Tarifi: Matlûbü’l-‘adet midyeyi su içinde iyice her tarafını kazıyıp birkaç kere elden geçirip tathîrden sonra keskin bıçak ile enli tarafından açıp ancak sivri tarafının bağını koparmayarak ha-zır edeler. Badehu ince soğan çentip rûgan-ı zeyt te kızarttıkta mikdâr-ı vâfî yıkanmış pirinci fıstık, üzüm ile dahi beraber kavurup birkaç fincan su ile yalancı dolmanın içi gibi bir miktar pişirdikte indirip yenibahar, tarçın ve karanfil ve biber ile iyice karıştırıp işbu hazırlanan midyelerin içine mutedil-ce koyup ağızlarını kapayalar. Badehu tencere ye dizip üstüne çıkar çıkmaz su koyup üzerine sahan veya küçük tencere kapağıyla bastırdıkta tencerenin kapağını kapayıp suyunu çekince alevli ateşte ba‘de’t-tabh soğudukta tabak- lara dizip tenâvül buyrula.

Osmanlı dönemi yemek kitabı Yeni Usûl Yemek Kitabın'da midye dolması tarifi verilmiştir. Tarifi: Keza yalancı dolmanın tertibi üzere içini yapıp fakat biraz tarçın biraz kişniş fıstık karıştırmalı ve midyenin kabuğunu iyice temizleyip ve iyice açıp doldurmalı ve midyenin kendi suyundan verip pişirmeli suyu çektiğinde eğer pişmemiş ise başka su koyup pişeceğine yakın üzerine biraz dahi zeytin yağı koymalı bu minval üzere pişirmeli.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 3 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Mart 2022. 
  2. ^ Çapacı, Kazım. "Yeni Usûl Yemek Kitabı". 30 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2021.