Midtown Madness 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Midtown Madness 2
Geliştirici Rockstar San Diego Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Microsoft Game Studios
Yapımcı Angel Studios (şimdiki haliyle Rockstar San Diego)
Seri Midtown Madness
Platform Windows
Çıkış 22 Nisan 2000
Tür Yarış
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Midtown Madness 2, Midtown Madness oyununun devamı, serinin 2. oyunudur. Yapımı Angel Studios (şimdiki adıyla Rockstar San Diego) şirketi tarafından üstlenilmiş ve Microsoft Game Studios şirketi tarafından satışa sunulmuştur. Oyunda birçok araç Londra ve San Francisco şehirlerinde sürülebiliyor. Şehirler gerçek hayattaki gibi tasarlanmıştır. Oyuna ilerleyen zamanlarda yama gibi eklentiler yapılmasından dolayı, başka şehirler ve başka araçlar ortaya çıkmış, oyunu oynayanlar ise bu tür eklentilere yönelip, oyuna eklemeler yapmışlardır.

Yarış Modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 4 tanesi temel olmak üzere 5 ayrı yarış modu vardır. Bunlar Blitz, Checkpoint, Circuit ve Cruise modlarıdır. Oyuncu; Blitz, Checkpoint veya Circuit modlarında belirli yarışlar kazandığı takdirde, kilitli halde olan araçları ve bunların özel renklerini kullanılabilir hale getirebiliyor. Cruise modu ise normal trafik modudur. Oyuncu bu modda 2 şehirde dilediği gibi gezebilir, iki şehri de rahatça tanıma imkânına sahip olabilir.

Crash Course modundaki yarışlar ise, tamamen sürücünün arabayı kullanabilme yeteneğini ölçmeye dayalıdır. Yani oyuncunun onu bir sürücü kursundaymış gibi hissettirip, belli başlı hareketleri yaptıran özel bir hocası var. Fakat bu hoca sadece sesten ibarettir. Oyuncu bu yarışları da tamamladığı takdirde Londra ve San Francisco için farklı olarak 2 aracın kilidini açabilir. Oyuncu Londra'da bulunan The Cab Driving School'da (yani Taksi Sürücü Kursu) bir taksi sürücüsü olup, Londra'da kullanılan klasik eski taksi olan London Cab'i sürerek ya da San Francisco'da bulunan The Stunt Driver (yani Akrobat Sürücü) kursunda Hollywood filmlerinin vazgeçilmez aracı olan Ford Mustang Fastback ile Londra'dakinin aksine daha hızlı ve akrobatik hareketler sergilemeye çalışarak kursu tamamlamaya çalışabilir.

Oyuncu, oyunun akışını istediği gibi değiştirme haklarına sahiptir. Yapabilecekleri ayarlar polis, yaya, trafik ve havanın nasıl olabileceği şeklindedir. Ayrıca oyunda bir polis aracı oyuncunun aracını fark ettiği anda kurallara aykırı gelmediği halde peşine takılabilir.

Daha birçok ayar yapılabilmektedir. Oyunda yarış başlangıçlarında ve yarış sonlarında bazı konuşan kişiler duyulabilmektedirler. Bu sadece Cruise modunda farklıdır, sadece başlangıçta konuşurlar ve bir daha konuşmazlar. Konuşmacılar, şehirlere göre farklılık göstermektedirler. Örneğin; San Francisco'daki konuşmacı hippi tarzında bir kişiliktir. Londra'da ise İskoç bir adam ve İngiliz bir kadındır. Kimi kişiler kadının sesini Britanya kraliçesi II. Elizabeth'e benzetmektedirler. Kelimeler İngiliz İngilizcesi'nden ziyade Amerikan İngilizcesi şeklinde telaffuz edilmektedir.

Mevcut şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun iki öz şehrinden biri İngiltere'nin başkenti Londra, diğeri ise Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan sahil kenti San Francisco'dur. Oyuncular tarafından yapılan yamalar ile farklı şehirler de eklenebilmektedir.

Oyunun geliştirilmesinde şehir seçimi yapılırken, içinde gerçek hayatın bulunduğu, akıcı ve göze hoş gelen şehirler olmasına dikkat edildi. Oyunun ilk serisinde de bir Amerika eyaleti olan Chicago seçilmişti. Bu oyunda ise şehir sayısı ikiye çıkarıldı.[1]

Londra[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular Londra'da sakin bir şekilde sürüş yapabiliyorlar. Özellikle yolların ve sokakların dar olması, buradaki oyunun daha düzenli olmasını tetikliyor. Ayrıca trafiğin soldan akması, ülkesinde trafiğin sağdan aktığı oyuncuları şaşırtıyor. Bu şehirde en dikkat çeken yerler ise Buckingham Sarayı, Big Ben, Tower of london, Trafalgar Meydanı, Times nehri ve Londra Metrosu. Özellikle Londra Metrosu, oyuncuların Londra'da sevdikleri özelliklerden biri. Araçlarını istedikleri gibi metronun içine indirip, Londra metrosunun yol ve şema şekillerini de tanıyabiliyorlar.

San Francisco[değiştir | kaynağı değiştir]

San Francisco'da ise Londra'nın aksine daha hareketli bir hayat var. Pek çok yerin geniş olması ve hız yapabilme olanağı özellikle hız tutkunlarını ve macera arayanları San Francisco'da oynamaya teşvik ediyor. Fakat burada Marin County bölgesi yaratılmadığı için giriş yok. Normalde Golden Gate Köprüsü'nden oraya geçilmektedir. Fakat Marin County ile ilgili gerekli izinler alınamadığından dolayı burası haritadan çıkarılmıştır. Bunun yerine ise köprünün sonunda bir geri dönebileceğiniz bir kavşak bulunmaktadır. Oyuncuların en çok ilgi gösterdiği yerlerden birkaçı ise kıvrımlı Lombard Yolu ve Çin Mahallesi. San Francisco'nun dünyaca ünlü bir hapishanesi olan Alcatraz Adası da bu oyunda yer almaktadır. Fakat oraya gitmek oyunda mümkün değildir. Küçük bir ihtimal, hızlı bir aracın alınıp limanda bulunan rampadan son hızla atlaması ve adaya doğru uçmasıdır, fakat bunu başaran fazla oyuncu bulunmamaktadır. Ayrıca, Cadillac gibi ufak bir araba alındığında, köprünün sonundaki Marin County tabelasından sonra bariyerlere sürtünerek gidildiğinde oyundaki kırılmadan dolayı düz bir yeşil araziye çıkılır. Bazen ise hızlı bir arabayla köprüde gidildiğinde, köprüde görünmeyen bir şeye çarparak, tünelin üstündeki araziye uçulabilir. Bu araziye, yamalar yoluyla edinilebilen uçan araçlarla da ulaşılabilir.

Mevcut araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oyunda Aston Martin DB7 Vantage, Mini Cooper ve Audi TT gibi daha popüler araçlar tercih edilmiştir. Kimi araçlar erişilebilir, kimi araçlar ise yarışlar kazanıldığı sürece erişilebilir hale gelir. Aynı zamanda bu araçların özel renkleri de belli birkaç yarış daha kazanıldığında erişilebilir duruma gelmektedir. Light Tactical Vehicle ve Aston Martin DB7 Vantage araçları Crash Course yarışları tamamlanınca açılan araçlardır. LTV, San Francisco, Aston Martin ise Londra Crash Course yarışları tamamlandığında erişilebilir duruma gelmektedirler.

Erişilebilir haldeki araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çift katlı otobüs (Double-decker Bus)

Erişilemez haldeki araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu araçlar 4 ana yarış ve Crash Course yarışlarının kazanıldığında erişilebilir hale gelen araçlardır. Zorlanan bazı oyuncular, oyunun tamamlanmış halinin yamasını oyuna kurarak erişmektedirler.

VW New Beetle RSi

Oyunun birçok hayranı Ford Mustang'in Shelby modelini daha çok istediklerini söylemişlerdi. Oyunun yapımcıları ise buna üçüncü oyunda yer vereceklerini söylemiştir. Oyuncular ise bu aracın yamasını kullanarak oyunu oynamışlardır.

Oyunun geliştirilmesi ve ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oyunun geliştirilmesinde Angel Studios ve Microsoft Game Studios ekibinden birçok kişi ortak bir şekilde çalıştı. Oyunun geliştirilmesi ve dağıtımı yaklaşık 8 ay sürdü. Angel Studios, oyunun asıl geliştirilmesiyle ilgilenirken, Microsoft Game Studios ise oyunun geri kalan organizasyonları ile ilgilendi.

Angel Studios
 • Yapımcı: Jay Panek
 • Baş organizatör: Frederic Markus
 • Baş dağıtımcı: Clinton Keith
 • Teknik yönetmen: David Etherton
 • Programcular: Gabriel Valencia, Ryan Camoras, Jeremy Jessup, Jim Laurino, Joseph C. Adzima, Jeffrey J. Roorda, Dianna Davies
 • Artistik yönetmen: Marshall Ross
 • Grafikler: Andrea Elam, Ron Suverkrop, Ryan Broley, Mike Carnick, Kouros Moghaddam, Bonnie Bright, Ryan Trenhaile
 • Sesler: Paul Lackey
Microsoft Game Studios
 • Test Program Menajeri: Shannon Loftis
 • Program Menajeri: Christina Chen
 • Test: Brian Bennink
 • Artistik yönetmen: Kiki Wolfkill
 • İçerik: Kiki McMillan
 • Sesler: Jeff Stone, Jerry Schroeder, Gordon Hempton, David Henry

Çoklu oyuncu ayarları[değiştir | kaynağı değiştir]

IP adresi, seri kablo ve modem üzerinden iki kişiyle oynanabilmektedir. MSN Games, Midtown Madness 2 yapımcılarına çoklu oyuncu üzerinden yeni bir link açmaları için 19 Haziran 2006'ya kadar bir teklif yapmalarını istemişti. Fakat 2006 FIFA Dünya Kupası'nın aynı zaman dilimi içerisinde düzenleniyor olması ve oyunseverlerin ilgi göstermemesi oyunun çoklu oyuncu açısından kalitesini düşürdü. Şimdi ise GameSpy, Voobly.com2 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve SlideGamers14 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. siteleri üzerinden ve bazı messenger sürümleri üzerinden çoklu oyuncu olarak oynanabilmektedir. Bu olanaklar XFire tarafından da sağlanmaktadır. Çoklu oyuncu istemcileri de bu tür oynanırken kullanılabilecek diğer bir materyal olarak bulunmaktadır. Ve en önemlisi LogMeIn Hamachi ile de oynanabiliyor.

Cops & Robbers[değiştir | kaynağı değiştir]

Midtown Madness 2 oyununun oyuncular tarafından sevilen bir bölümüdür fakat sadece çoklu oyuncu olarak olarak oynanabilir. Oyun, haritanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan altını oyuncunun rakibinden önce alıp takımının saklanma bölgesine götürerek puan kazanmasıyla işliyor. Diğer oyunlardaki "bayrağı ele geçir" moduna benzetilebilir. Oyun en fazla 8 kişi oynanabilir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dereceler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • IGN.com okurları tarafından seçilen 2000 yılının en iyi yarış oyunu [3].
 • IGN.com'un 8. sdyi seçilen yarış oyunu[4]

Yaş Sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna 3 yaş sınırı uygun görülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2007. 
 2. ^ http://pc.ign.com/articles/079/079681p1.html 5 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 17 mai 2000
 3. ^ http://pc.ign.com/articles/090/090570p1.html 22 Mayıs 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Best of 2000 Awards - Readers' Choice Racing Game of 2000)
 4. ^ http://pc.ign.com/articles/733/733620p1.html 15 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. septembre 2006