Mide kelepçesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mide kelepçesi

Mide kelepçesi Morbid obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerden biri ve bu operasyonda kullanılan silikon protezin halk arasında yaygın bilinen adı. Ayarlanabilir silikon gastrik band, ya da yaygın bilinen adı ile mide kelepçesi; genellikle laparoskopik yolla yemek borusu ile mide birleşiminin hemen altına yerleştirilir. Burada amaçlanan üstte küçük bir mide poşu ve altta midenin geri kalanından oluşan kum saati şeklinde bir mide oluşturulmasıdır. Böylece, küçük mide poşu dolduğu anda hasta doyma hissi alır ve yemeyi bırakır. Yemeye devam ettiğinde ise ağrı ve bulantı-kusma gibi nahoş sonuçlar ortaya çıkar.

Bu operasyonun uygulanabilmesi için klasik olarak kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde edilen BMI (Vücut Kitle İndeksi) değerinin 40'ın üzerinde olması koşulu aranır. Bu değerin 35 ve üzerinde olduğu, fakat artrit, hipertansiyon, hiperkolesterolemi ve şeker hastalığı gibi yandaş bir hastalığın eşlik ettiği durumlarda da uygulanabilir.

Operasyon genellikle laparoskopik yolla yapılır, yani karında sadece özel aletlerin girebilleceği küçük delikler açılır. Bazı durumlarda açık ameliyata geçilmesi gerekebilir. Bu ameliyatın intraoperatif mortalitesi, yani ameliyat esnasında hastanın kaybedilmesi oranı maksimum % 1.8 olarak bildirilmektedir. Bu oranda hastanın fazla kilolarına bağlı anestezi, kalp-damar ve solunum sistemi sorunları ve pıhtılaşma ile ilgili sorunlar ağırlıklı yer tutmaktadır.

Mide kelepçesi esas olarak üç parçadan oluşur. Bunlardan ilki, midenin çevresine sarılan ve kilitlenen kısımdır; ki bu kısım sonradan içine serum verilerek şişirilebilir özelliktedir. Bağlantı tüpü, silikondan ince bir borudur. bandla port arasında bağlantı kurarak bandın sonradan ameliyatsız olarak şişirilip indirilmesini sağlar. Ve port, genelde titanyumdan imal edilmekte olup, kısmen ya da tamamen silikonla kaplanarak alerjik özelliği azaltılmıştır. Binlerce kez enjeksiyon yapılabilecek özel bir yüzeyi vardır. Bu parça cilt altına gömülür ve böylece ameliyattan sonra bandın sıkılaştırılması ve gevşetilmesi mümkün olur.[1][2][3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]