Middle Tennessee Devlet Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Middle Tennessee State University
Kuruluş 1911
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Sidney A. McPhee
Kayıtlı 23,264 (lisans= 19,548, y.lisans=2,365)[1]
Lisans öğrencileri 19,548
Konum Murfreesboro, Murfreesboro, ABD Amerika Birleşik Devletleri
Okul renkleri Koyu mavi & Beyaz
Maskot Şimşek
Web sitesi mtsu.edu

Middle Tennessee State University, diğer adıyla MTSU, ABD'nin Tennessee eyaletinin Murfreesboro şehrinde yer alan bir devlet üniversitesidir. 1911 yılında kurulan üniversitenin 2008-2009 öğretim yılı itibarı ile yedi adet fakültesi, 35 adet departmanı, 60'tan fazla öğretim programı ve 23,264 adet öğrencisi (19,548 lisans, 2,365 lisansüstü) bulunmakta olup, kadrosundaki 900 adet tam zamanlı öğretim üyesi sayesinde 22 öğrenciye 1 adet öğretim üyesi düşmektedir.[2].

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

MTSU yedi adet fakülteye sahiptir

 • Kitle İletişim Fakültesi
 • Temel ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 • Eğitim ve Davranış Bilimleri Fakültesi
 • Yüksek Öğrenim Fakültesi
 • Sosyal Bilimler (‘Lıberal Arts’) Fakültesi
 • Jennıngs A. Jones İşletme Fakültesi
 • Üniversite Onur Fakültesi
James E. Walker Kütüphanesi

Kitle İletişim Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

MTSU Kitle İletişim Fakülte Binası

Amerika’nın en iyi iletişim fakültelerinden biri olarak tanınan MTSU Kitle İletişim Fakültesi, kayıt sanatları, profesyonel gazetecilik eğitimi ve elektronik medya iletişimi (radyo, televizyon) alanlarında eğitim vermektedir. Rolling Stone dergisi tarafından alanlarında Amerika’nın en iyilerinden olarak gösterilen kayıt endüstrisi lisans programıyla kayıt sanatları ve teknolojileri yüksek lisans programı bu fakültede yer almaktadır.[3] SSL Duality, API Vision, SSL AWS 900+ gibi en son teknoloji ürünü donanıma sahip çok sayıda stüdyoya ev sahipliği yapan Fakülte sadece ses mühendisliği veya kayıt sanatları alanında değil, görsel ve işitsel laboratuvar, istasyon, araç ve tesisleriyle iletişimin her alanında eğitim vermektedir.[4]

Temel ve Uygulamali Bilimler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jones Hall Binası

Temel ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencilerine hemşirelikten alanında Amerika’daki ilk bölüm olan beton endüstrisi yönetimi lisans programına kadar uzanan geniş bir yelpazede eğitim vermektedir. Profesyonel pilotluk, havacılık teknolojisi, havacılık yönetimi, havacılık bakımı ve uçuş idaresi gibi farklı alanlara yoğunlaşmaya fırsat veren havacılık lisans programı ve havayolu/havaalanı yönetimi, havacılık varlık yönetimi gibi yüksek lisans programlarıyla Fakülte havacılık eğitiminde A.B.D.’nin en iyilerinden biri olarak gösterilmektedir.[5] Fakülte ayrıca bilim ve teknoloji üzerinde yoğunlaşan çeşitli alanlarda programlar sunmaktadır. Beton endüstrisi yönetimi, hemşirelik ve at bilimleri programları da ulusal alanda ün yakalamıştır. Havacılık, bilgisayar bilimleri, hemşirelik ve teknoloji programlarının kaliteleri akreditasyon belgeleriyle onaylanmıştır.[6]

Fakülte bünyesinde lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim veren Bilgisayar Bilimleri Departmanı da bulunmaktadır. İşletme odaklı lisans programı opsiyonu da sunan Departman, tezli ve tezsiz olmak üzere iki ayrı bilgisayar bilimleri yüksek lisans programına sahiptir. Tezli yüksek lisans programı öğrenimlerine doktora (Ph.D.) derecesi ile devam etmek veya belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yöneliktir.

İşletme ve Havacılık Binası (BAS Building)

Fakülte’de yer alan diğer bir departman olan Mühendislik Teknolojisi Departmanı, beton endüstrisi yönetimi, mühendislik teknolojisi (bilgisayar mühendisliği, elektro-mekanik mühendisliği ve makine mühendisliği opsiyonlu) ve endüstri teknolojisi gibi lisans programlarına ek olarak mühendislik teknolojisi (mühendislik teknolojisi ve iş sağlığı & güvenliği opsiyonlu) yüksek lisans programına sahiptir.

Çıplak Göz Gözlemevi

Jennings A. Jones İşletme Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

MTSU’nun uluslararası AACSB (İleri İşletme Fakülteleri Birliği) tarafından akredite olan MBA programı halen MTSU’nun en popüler yüksek lisans programıdır. Ekonomi doktora (Ph.D.) programına devam eden öğrenciler ise mezun olduklarında profesörlük, ekonomi araştırmacılığı, firma danışmanlığı veya hükümet müşavirliği gibi kariyerlere yönelik eğitim almaktadırlar.

Eğitim ve Davraniş Bilimleri Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

MTSU, öğretmenlik eğitimi veren bir devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Bugün ise MTSU eyaletteki en fazla öğretmen yetiştiren üniversitedir. Eğitimsel liderlik, psikoloji, sağlık ve beşeri verim gibi birçok lisans programlarının yanı sıra sağlık ve beşeri verim yüksek lisans (M.S.) ve beşeri verim doktora (Ph.D.) programlarının sunulduğu Eğitim ve Davranış Bilimleri Fakültesi öğrencilerine spor yönetiminden futbol antrenörlüğüne uzanan geniş bir yelpazede ders seçme şansını sunmaktadır.

Sosyal Bilimler (‘Liberal Arts’) Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülte, sosyal çalışma, görsel ve sahne sanatları, tarih, dil ve edebiyat alanlarında profesyonellik öncesi eğitim sunmaktadır. Profesyonellik öncesi eğitim, çok yönlü eğitim alıp profesyonel eğitim öncesi akademik altyapı oluşturmak isteyenler için tasarlanmış dört yıllık lisans derecesi programıdır. Mezunlar daha sonra uzmanlaşmak istediği alanlarda eğitimlerine devam edebilirler.

Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul W. Martin Onur Binası

Kampüs, okulun en eski binalarının yer aldığı batı kanadından başlayarak zamanla gelişmiş ve bugünkü modern halini almıştır. 30,000 seyirci kapasiteli Amerikan futbol stadyumu ve 10,000 seyirci kapasiteli basketbol salonuna ev sahipliği eden kampüs, tam teşekküllü spor salonu, kütüphane, kafeterya ve lokantalar, derslikler, yeşil alanlar ve yurtlar gibi birçok yapıyı içinde barındırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ MTSU Spring Enrollment Jumps 4% From 2008 - [url=http://news-from-mtsu.blogspot.com/2009/02/283mtsu-spring-enrollment-22516-jumps-4.html
 2. ^ MTSU fall enrollment crosses 23,000 mark |url=http://www.bizjournals.com/nashville/stories/2007/09/10/daily10.html
 3. ^ MTSU Department of Recording Industry |url=http://frank.mtsu.edu/~record/
 4. ^ MTSU Middle Tennessee State University College of Mass Communication |url=http://www.mtsu.edu/masscomm/
 5. ^ Bart Gordon, ABD Senato Üyesi|http://gordon.house.gov/appropriations/index.shtml
 6. ^ MTSU Middle Tennessee State University College of Basic and Applied Sciences |url=http://frank.mtsu.edu/~collbas/ /

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 35°51′08″K 86°22′12″B / 35.85222°K 86.37°B / 35.85222; -86.37