Michael L. Gernhardt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Michael Landon Gernhardt
Michael Gernhardt2.jpg
Doğum 4 Mayıs 1956 (1956-05-04) (64 yaşında)
Ülkesi ABD
Durumu Aktif
Görev adı STS-69, STS-83, STS-94, STS-104
Uzayda geçirdiği süre 43 gün, 7 saat, 1 dakika
Sts-69-patch.pngSts-83-patch.pngSts-94-patch.pngSts-104-patch.png

Michael Landon Gernhardt (doğum 4 Mayıs 1956 Mansfield , Ohio) NASA astronotudur, Çevresel Fizik Labaratuvarı'nın yöneticisi ve Lyndon B. Johnson Space Merkezi'ndeki Prebreathe Reduksiyon Programı'nın (PRP) ana yatırımcısıdır.

Kişilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Koşmaktan, yüzmekten, balık tutmaktan ve tüplü dalıştan hoşlanır. Babası George M. Gernhardt ölmüştür. Onun annesi Suzanne C. Winters Whitestone,Virginia’da yaşamaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

1974 Malabar Lisesi'nden mezun oldu, Mansfield, Ohio 1978 Vanderbit Üniversitesi'nden Fizik bölümünü bitirdi. 1983 Yüksek lisansını Fen bilimleri üzerine yaptı ve Pensilvanya Üniversitesi'nde biyoenerji üzerine doktorasına başladı. 1991 yılında Pensilvanya Üniversitesi'nde biyoenerji doktorasını tamamladı.

Kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizaltı Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1977’den 1984'e kadar, Gerhardt dünyanın çeşitli yerlerinde deniz altı petrol alanları inşa ve tamir projelerinde mühendis ve profesyonel dalışcı olarak çalıştı.700’den fazla derin dalış yaptı ve hava, karışık gaz, çan-sıçrama ve doygunluk-dalışında tecrübelidir.Dalış kariyerinde Pensilvanya Üniversitesi]]'ne katıldı ve gaz kabarcıkları dinamikleri konularına dayanan yeni teoriler geliştirdi. O daha sonra yeniden sıkıştırma tablolarının uygulanması alanındaki gelişmelere katıldı. 1984'ten 1988’e , Gernhardt yönetici olarak çalıştı ve daha sonra Uluslararası Denizaltı Mühendisliği'nin başkanlığını yürüttü. Bu zaman zarfında , denizaltı platformunun temizlenmesi ve yeni dalış ve robot araçlarının çeşitliliği için uzaktan kumandalı robot sistemlerinin gelişimini yürüttü. 1988 yılında Deniz Mühendisliği Uzay sistemini (Oceaneering Space Systems) kurdu. Bu şirket denizaltı teknolojisi ve ISS programına işlevsellik veren bir şirkettir. 1988den 1992 de NASA’yı seçmesine kadar, Uzay İstasyon Özgürlüğü(Space Station Freedom) üzerine bakım onarım işleten robot astronot uyumlu geliştirme projelerinde çalıştı.

NASA Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

NASA ‘da Gernhardt Johnson Uzay merkezine 1982 Ağustosunda rapor edildi. Onun teknik değerlendirmesi :

  • Shuttle Avionics Integration Laboratory (SAIL) ‘de uçuş yazılımı doğrulama
  • Hubble uzay teleskopunu tamir için ve uzay istasyonu EVA için Nitro dalışının denenmesi.
  • Kennedy Space Center, Florida, ‘da Astronom destek takımı üyeliği , Uzay mekiğini fırlatıma hazırlamak için araç kontrolü ve tayfa giriş,çıkışları sorumluluğu.
  • Çeşitli mekik fırlatımları sırasında Mission Control Center, Houston, ‘da Uzayaracı haberleştiricisi(CAPCOM)
  • Uluslararası araştırma takımında , ISS’den uzay yürüyüşlerinin etkinliği ve güvenliğini geliştirmek için ön-nefes okulu alıştırmalarının geliştirimi için öncülük.

Gernhardt şu anda EVA ofisinin astronot üyesi ve JSC Çevresel Psikoloji laboratuvarında Yöneticilik ve ön-nefes reduksiyon programının ana yatırımcısı olarak çalışmaktadır. 4 uçuş kumandanlığı , Dr gernhardt uzayda 43 gün uzayda kalma, 4 uzay yürüyüşü içeren toplam 23 saat 16 dakika uzayda kalmıştır. O 1995 yılında ,STS-69 da özel görevdeydi, 1997’de STS-83 ve 2001 de STS-104‘ de görevdeydi. Gernhardt NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations) Nasa EXtrem Ortam Görev Operasyonları üzerine su altı araştırmacısı olarak hizmet etti. Ekim 2001 ‘de Aquarius underwater laboratuvarında tayfa olarak görev yaptı. Nisan 2005 yılında NEEMO 8 görevinin kumandanıydı. 20 Ocak 2009 yılında, Gernhardt Başkan Barack Obama ile birlikte açılış töreninde ay gezginci prototipini kullandı. 19 Eylül 2011 yılında , NASA Gernhardt’ın NEEMO 15 görevine Deepworker Denizaltısından Ekim 2011 ‘de katılacağını duyurdu. Deepworker küçük denizaltısı Uzay Keşifi için su altına vekalet edecek araçtır , bir gün küçük gezegenin yüzeyini keşfetmek içinde kullanılabilir. Haziran 2012 yılında Gernhardt ana yatırımcısı olduğu NEEMO 16 görevinin bir kısmında çalıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia15 Ağustos 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.