Mişa Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mişa Nehri, Myoşa Nehri
Mişa Nehri'nin bir manzarası
Mişa Nehri'nin bir manzarası
Kaynak Yatmas-Dusay, Kukmorsky Rayonu, Tataristan
Ağız Kuybışev Baraj Gölü aracılığıyla Kama Nehri
Havza ülkeleri Rusya
Uzunluk 204 km[1][2]
Ağız rakımı 53 m
Debi 1,400 m3/s (azami)[2]
Havza alanı 4,180 km2[1][2]
Wikimedia Commons

Mişa Nehri ya da Myoşa Nehri (Tatarca: Мишә, Mişä, Rusça: Мёша) Tataristan, Rusya'da bulunan ve Kama Nehri'nin sağ yönlü bir kolu olan nehirdir. Güneye doğru, Volga'nın doğusundan ve paralelinden akan nehir, Kama Volga'yla birleşmeden hemen önce Kama'yla birleşir. Kaynağı Kukmorskiy Rayonu'ndaki Yatmas-Dusay köyünün yakınındaki ormanda bulunan nehir Narmonka köyünün yanında Kuybışev Baraj Gölü'ne akar. 204 km uzunluğundaki nehrin havzası 4.180 kilometrekare (1.610 sq mi) alan kaplar. Kar ve yağmur sularıyla beslenen nehir Kasım'dan Nisan'a dek genellikle donmuş durumda kalır.

Ana kolları Kazkaş, Küçük Mişa, Tyamtibaş, Nırsa, Nurminka ve Sula nehirleridir. Azami debisi 1979'da 1400 metre küp ve azami mineralizasyonu 800–1,000 mg/l olarak ölçülmüştür. Nehrin akışı kontrollüdür. Mişa bölgesel bir rekreasyon alanıdır ve 1978'den beri Tataristan'ın ulusal anıtı sıfatıyla koruma altındadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Rusya Devlet Su Kayıtları'nda Mişa Nehri (Rusça)
  2. ^ a b c Büyük Sovyet Ansiklopedisi'ndeki Mişa Maddesi (Rusça)
  3. ^ "Мишә". Tatar Ansiklopedisi (Tatarca). Kazan: Tataristan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi. Tatar Ansiklopedisi Enstitüsü. 2002.