Mgahinga Gorilla Ulusal Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Mgahinga Gorilla Ulusal Parkı, güneybatı Uganda'da, Kisoro kenti yakınında bulunan ulusal parktır.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Park, Virunga Dağları'ndadır ve Rwanda'daki Volcanoes Milli Parkı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bulunan Virunga Milli Parkı'na komşudur. Mgahinga Gorilla Ulusal Parkı, güneydeki Kisoro kasabasına karayolu ile 15 km (9.3 mil) ve güneyin en büyük şehri Kabale'nin batısına yaklaşık 55 km (34 mil) uzaklıkta yerleşmiştir.[1] Bütün park, Kisoro Caddesi, Bufumbira Kırsalı'nda bulunmaktadır. Parkın koordinatları, 01 22S, 29 39E (Enlem:1.3650; Boylam:29.6500)'dır.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Mgahinga Gorilla Ulusal Parkı, Bwindi Impenetrable Ulusal Parkı'nda sonra, Uganda'da dağ gorilinin bulunduğu ikinci lokasyondur. Park alanına bir adet goril grubu alışmış olmasına rağmen, bu grup Rwanda sınırını geçtiği için Mgahinga, gorilleri gözlemlemek için güvenilir bir bölge değildir.

Park, Rwanda'daki Volcanoes Milli Parkı ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bulunan Virunga Milli Parkı'na komşudur ve bu üç park toplam 434 km²'lik alanı kaplar. Virunga Koruma Alanı (Virunga Conservation Area), (VCA), olarak adlandırılan bu alanın 8%'ini, Mgahinga Gorilla Ulusal Parkı kaplar.[2] Her ülke VCA'daki kendi bölgesini korumakla sorumludur. Ayrıca park, sekiz Virunga Volkanı'ndan, hepsi Uganda-Rwanda sınırında bulunan üçünün (Muhabura Dağı, Gahinga Dağı ve Sabyinyo Dağı) etrafını sarar. Bu dağlara, park karargahından bir gün içinde tırmanılabilir.

Milli Parkta bulunan dağ gorili
Başka bir goril

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]