Metro 2035

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Metro 2035
RusçaМетро 2035
Metro 2035.jpg
Yazar Dmitry Glukhovsky
Çevirmen Zarifa Huseynova
Ülke Rusya
Dil Rusça (Orijinal)
Tür Kıyamet sonrası bilimkurgusu
Yayım 12 Haziran 2015 (Rusça) (özgün)
2017 (Türkçe)
Yayımcı Panama yayıncılık
Sayfa 608 (Türkçe)
ISBN
6059371773 Geçersiz ISBN (Türkçe)
Metro serisi
Metro 2034 Metro 2035

Metro 2035 (RusçaМетро 2035), Rus yazar Dmitry Glukhovsky'nin kıyamet sonrası bilimkurgusu temalı romanıdır.[1] Kısmen Metro: Last Light'tan ilham alan roman direkt olarak Metro 2033 (roman)'ün devamı olup Metro 2034'teki hadiselerin sonrasında geçmektedir.[2] Kitabın Rusya'daki prömiyerinde Lehçe'ye çevriminin çoktan başladığı ve 2015 Sonbaharında yayınlanmasının planlandığı ifşa edildi; denildiği gibi 4 Kasımda kitap Polonya'da yayınlandı. Bunu birkaç hafta sonra Macarca baskı takip etti. Türkçe baskısı tamamlanmış olup 22 şubatta satışa çıkacaktır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl 2035. Kıyamet sonrası Moskova metrosu ağının muhtelif toplulukları türlü hadiseler yaşadı. Neo-Nazi grubu daha olumlu bir imaj oluşturmaya çalışırken perde arkasında dehşet verici işlerine devam ediyordu. Stalinist Kızıl Hat, baş gösteren bir salgından dolayı gıda stoğu yenmez hale gelince, daha önce hiç yaşamadığı bir kıtlıkla karşı karşıya kalmıştı. Bu zaman zarfında, mühim bir sığınağın kontrolü için Kızıl Hat'la girdiği son çatışmada ciddi kayıplar veren Hanza ticari ittifakı ile Korucular kuşkuyla da olsa yakınlaşmışlardı.

Başkahramanımız Artyom'un kendi isteğiyle Korucular'dan ayrılışının, müstakbel kayınbabası Miller'ın muhalefetine rağmen Anna ile evlenişinin üzerinden 1 yıl geçmişti. Çift, sakin bir yaşam sürmek amacıyla Artyom'un yaşadığı istasyon olan VDNKh'ye taşındı. Fakat Artyom bu şekilde yaşamaktan hoşnutsuzdu. Ostankino Kulesi'nin tepesine çıktığı zamanki düşünceleri aklına geliyordu, zar zor da olsa başka bir şehirden iletişime geçilmeye çalışıldığını işittiğinden emindi. İçi bu nihayetsiz umutla dolmuştu ve haftada birkaç kez istasyondan ayrılıp civardaki yüksek bir binaya tırmanıyordu. Rusya'nın diğer taraflarında ve belki de daha ötesinde Nükleer savaştan canlı kurtulabilmiş birileri vardır umuduyla radyo iletişimi kurmaya çalışıyordu. Karaderilileri yok ettiği için kahraman addedildiyse de -ki bunun bir hata olduğunu yalnızca o biliyor- Artyom, istasyon halkı tarafından deli gözüyle bakılıp uzak durulan biriydi artık. Dış dünyaya yapmış olduğu riskli yolculuklar çoğu zaman tehlikeli dozlarda radyasyona maruz kalmasına neden oluyordu. Sağlığı gibi evliliği de tehlikede sayılırdı; Anna kocasının tekrar normale dönmesinden başka bir şey arzulamıyordu ve hatta bir gün sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmeyi hayal ediyordu.

Buna karşın, Artyom usanmak bilmeden bu gerçek dışı görünen rutinini sürdürmeye devam eder. Homer'in ( Metro 2034'ün ana karakterlerinden) istasyonlarına varışıyla bu özverisinin beyhude olmadığı anlaşılır. Sonunda ikili bildiklerinin ötesine geçme arzusuyla bir maceraya atılırlar. Cevapların peşinde Moskova Metrosunun bir ucundan diğer ucuna bir arayış içerisine girerler. Yol boyunca Glukhovsky'nin serinin önceki kitaplarında yer verdiği karakterlerin de dahil olduğu birçok yeni eski insan da ikiliye katılır. Artyom'un bu oldukça uzun ve meşekkatli yolculuğu metronun en karanlık sırlarını keşfiyle sonuçlanacaktır.

Duyuru[değiştir | kaynağı değiştir]

Video oyunları haber sitesi olan Joystiq, kitabın adından ilk defa 1 Mart 2013 tarihinde yayınlanan bir makalede bahsetti. Makalede kitabın Dmitry Glukhovsky tarafından yazıldığı ve Rusya dışında da yayınlanacağı iddia edildi.[1]

23 Mart 2013'te 4Player Network tarafından yüklenen PAX East 2013 etkinliğinden bir videoda yazar Glukhovsky Metro 2035 adında yeni bir Metro kitabını ifşa etti. Yazarın açıklamasına göre, roman konu itibarıyla Metro: Last Light oyunuyla benzer bir şekilde yine Artyom'un başı çektiği bir hikâyeye, daha uzun ve detaylı şekilde sahip olacak. Yine yazar, oyunun kurgu ve diyaloglarını yazarken hikâye oyunda işlenemeyecek derecede uzayıp gelişince, bu konuda kitap yazmaya karar verdiğini belirtmiştir.[2]

Metro: Last Light oyununun bir bölümünde duvarda asılı olan posterde kitabın çıkış tarihi Aralık 2013 olarak gözükmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]