Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
MetalGearSolidVThePhantomPainResim.jpg
Geliştirici Kojima Productions
Yayımcı Konami
Yönetmen Hideo Kojima
Yapımcılar Hideo Kojima
Kenichiro Imaizumi
Tasarımcı Hideo Kojima
Sanatçı Yoji Shinkawa Bunu Vikiveri'de düzenle
Senaristler Hideo Kojima
Shuyo Murata
Hidenari Inamura
Besteci Harry Gregson-Williams
Seri Metal Gear Solid
Motor Fox Engine
Platformlar Microsoft Windows
PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Çıkış PlayStation 3 - 4
Xbox 360 - One
1 Eylül 2015
Microsoft Windows
15 Eylül 2015
Türler Üçüncü Şahıs Nişancı
Aksiyon
Açık Uçlu Oynanış
Gizlilik
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Kojima Productions tarafından geliştirilen, Konami tarafından ise yayımcılığı yapılacak olan video oyunudur.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, 2014 yılında çıkan Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'un devam niteliğindedir. Ground Zeroes'dan sonra 9 yıllık bir komadan uyandığını zanneden Venom Snake, kendini bir hastanede bulur ve o sırada XOF tarafından Venom Snake ve Big Boss'un bulunduğu hastaneye saldırı düzenlenir.[1] Hastaneden sağ çıkmayı başaran bu ikili, arabayla kaçarlarken kaza yaparlar. Kazadan kurtulmayı başaran Venom Snake, eski oyunlardan tanıdığımız Revolver Ocelot ile karşılaşır ve Phantom Pain'in hikâyesi bu şekilde başlar. Daha sonradan Venom Snake, Revolver Ocelot ve Kazuhira Miller önderliğinde Diamond Dogs kurulur.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain tıpkı eski Metal Gear oyunlarındaki gibi gizlilik üzerine kurulmuş bir oyundur. Fakat Phantom Pain ile seri büyük bir değişikliğe uğradı ve açık dünya bir oynanışa sahip oldu. Phantom Pain, Afganistan topraklarında geçiyor ve oyun size haritada büyük bir özgürlük sunduğu gibi at, araba, motosiklet ve tank gibi araçları da kullanma fırsatı veriyor. Oyun gizlilik üzerine kurulduğu için oyunun yapısı da ona göre tasarlanmış. ooyuunda gizli ilerlemek için bütün araç gereçlere ve aksiyonlara yer verilmiş. Mesela oyunda sürünerek ilerleyebilir otların arasına saklanabilirsiniz. Düşmanların dikkatini dağıtmak için oynanış videolarında gördüğümüz, Venom Snake'in şeklinde bir şişme balon atabilirsiniz o sayede düşmanları o tarafa çekip diğer taraftan sıvışabilirsiniz. Bu tarz yeni araç gereçlerin yanında eski oyunlardan hatırladığımız meşhur karton kutumuz, Bayıltıcı ok atan silahımız ve diğer akla gelen araç gereçlerde yerini koruyor. Oyun gizlilik üzerine kurulmuş diye aksiyon yanının zayıf olacağı anlamına gelmez. Venom Snake çatışma sahnelerinde oldukça rahat hareket ediyor. Siper alma, akıcı silah kontrolü ve eski oyunlarda olan CQC daha çok geliştirilmiş ve oyun alanında rahatça kullanabiliyoruz. Venom Snake'in önderliğini yaptığı Diamond Dogs üssü oyunun yapı taşı gibi. Harita içerisinde Fulton Recovery diye adlandırılan bir sistem ile düşmanları, önemli konteynerleri, araçları hatta hayvanları bile üssünüze gönderebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz kişileri ya da askerleri kendi himayenize aldığınız gibi kişiler hangi alanda yetenekli ise üssümüzde ona göre görev veriyorsunuz. Bu sistemi 2010 yılında çıkan Peace Walker'da görmüştük ama Phantom Pain'de daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkacağı kesin. Üssümüzde çeşitli araçlar, suitler ve silahlarda geliştirebiliyoruz. Geliştirdigimiz silahları oyun içinde istediğimiz zaman kullanabiliyoruz ve en önemlisi görev içerisinde bile üssümüzden paraşüt ile istedigimiz araç ve gereci getirtebiliriz. Son olarak Phantom Pain'in oynanışı Ground Zeroes'un yapısı ve Peace Walker'in temelleri üzerine kurulmuş bir Metal Gear olarak karşımıza çıkıcak gibi gözüküyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Venom Snake(Ahab, Punished Snake): Oyunun ana karakteri olup, Big Boss'un geçirdiği 9 yıllık komada, Big Boss'u korumak adına kendisi hipnoterapi yöntemi altında suni bir komaya sokulmuş, plastik cerrahiden geçmiştir.[2] Big Boss'un hayaletidir.

Snake(Big Boss, Naked Snake, Ishmael): Ground Zeroes vakasının (1975) ardından dokuz yıl boyunca kaldığı komadan uyanır (1984), kaldığı hastaneden Venom Snake'i kaçırmayı başarır ve ortalıktan bir süreliğine çekilir.

Revolver Ocelot: Binbir türlü yüzü olan Revolver Ocelot'un, 1964 yılından beri ne işler çevirdiği belli değildi. Fakat bu sefer Phantom Pain'de Venom Snake'in hastahaneden kaçmasına yardım eli uzatıyor ve Diamond Dogs'a katılıyor.

Kazuhira Miller(Kaz): Kaz 1974'ten beri Big Boss'un sağ koludur. Naked Snake komaya girdikten sonra Soğuk Savaşta bir guerilla gurubunu eğitirken Sovyetler birliği tarafından yakalanmıştır.

Quiet: Kadın bir Sniper olan Quiet kendine ait birtakım özel güçlere sahip ve bilinmedik sebeplerden dolayı Diamond Dogs'a getiriliyor.

Huey Emmerich: Solid Snake oyunlarından tanıdığımız Otacon'un öz babasıdır. Peace Walker'da Big Boss tarafından kurtarılmış ve Big Boss için çalışmaya başlamıştır. Ta ki Ground Zeroes vakasına kadar. Phantom Pain'de Venom Snake ve ekibinin kendisine işkence yapıldığı görülmüştür.

Skull Face: Kendisini ilk Ground Zeroes'da gördük ve gerçek kimliği şu ana kadar bilinmiyor. Fakat çok nefret dolu bir adam olduğu söylenebilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]