Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
GeliştiriciKonami Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıKonami
YönetmenHideo Kojima Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YapımcıKonami
TasarımcıHideo Kojima
BesteciNorihiko Hibino
Harry Gregson-Williams Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriMetal Gear Solid
Metal Gear Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarPlaystation 2, PC, Xbox
ÇıkışPlayStation 2
12 Ekim 2001
16 Ekim 2001
23 Kasım 2001
PC, Xbox
28 Mart 2002
2 Nisan 2002
8 Nisan 2002
TürlerGizlilik, Aksiyon
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (ˈmetl ɡɪə ˈsɒlɪd tuː sʌnz ˈʌv lɪbətɪ (jap. メタルギア ソリッド2 サンズ・オブ・リバティ Metaru Gia Soriddo 2 Sanzu obu Ribati) 2001 yılında çıkan ve Konami tarafından geliştirilen bir gizlilik- aksiyon oyunudur. Metal Gear serisinin yedinci, yönetmen Hideo Kojima tarafından yapılan dördüncü oyunudur ve Metal Gear Solid'in doğrudan devam oyunudur. İlk olarak 12 Ekim 2001 tarihinde Playstation 2 için, genişletilmiş sürümü Metal Gear Solid 2: Substance da bir sene sonra Xbox ve Windows için çıkmıştır. Daha sonra oyunun remastered sürümü Metal Gear Solid HD Collection adı altında Playstation 3, Xbox 360 ve Playstation Vita'ya çıkmıştır.

Oyunun hikâyesi çoğunlukla kendilerine Sons of Liberty diyen bir grup terörist tarafından ele geçirilmiş Big Shell adlı devasa temizleme tesisinde etrafında dönüyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın hayatı karşılığında çok büyük bir fidye talep eden terörist grup, talepleri karşılanmadığı takdirde tesisi yok ederek küresel bir çevre felaketi yaratmakla tehdit ediyorlar. Oyunun baş kahramanları, Patriots olarak bilinen güçlü organizasyonun yarattığı dünya sarsıcı komployu keşfettikçe, birçok düşman ve müttefikin motivasyonları ve kimlikleri değişir.

Metal Gear Solid 2 oynanışı, grafikleri, Harry Gregson-Williams tarafından bestelenmiş müzikleri ve ayrıntılara gösterdiği özen sayesinde çokça övgü topladı. Fakat eleştirmenler; Bilgi Çağı, memetik, toplum mühendisliği, siyasi komplolar, sansür, yapay zeka, varoluşçuluk, postmodernizm, sanal gerçeklik, siyasi özgürlük, düşünce özgürlüğü gibi temaları elen alan oyunun hikâyesi ve baş kahramanları konusunda ikiye ayrıldı. Oyun büyük bir ticari başarı elde etti ve 2004 yılına kadar yedi milyon kopya sattı. Çıkışından beri tüm zamanların en önemli video oyunlarından biri ve video oyunlarında sanatsal ifadenin önde gelen örneklerinden biri olarak kabul edildi. Aynı zamanda oyun Hakikat sonrası siyaset, sahte habercilik, alternatif gerçekler, sentetik medya ve yankı odaları gibi 2010'larda yoğunca hissedilen temalar ve kavramları önceden tahmin ettiği için zamanının ötesinde kabul edilir.

Serinin bir sonraki oyunu Metal Gear Solid 3: Snake Eater senaryo akışı bakımından ilk iki oyunun öncesinde geçen, serinin ana karakteri Solid Snake'in genetik babası olan Big Boss'un Soğuk Savaş dönemindeki hikâyesini anlatır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında Solid Snake, yeni Metal Gear modeli olan RAY'i taşıyan bir tankere sızar. Tanker, Albay Gurlukovich, kızı Olga ve Ocelot liderliğindeki Rus paralı askerleri tarafından saldırıya uğrar. Ocelot müttefiklerine ihanet eder ve gemiyi batırır. Snake'i gören Ocelot'un bedeni, Liquid Snake'in iradesi tarafından ele geçirilir ve RAY ile kaçar.

Olaylardan iki yıl sonra, petrol sızıntısını temizlemek için Big Shell adlı bir çevre temizleme tesisi kurulur. ABD Başkanı James Johnson'ın tesisi ziyareti sırasında, Sons of Liberty tesise baskın düzenler, Johnson'ı rehin alır ve tesisi yok etmekle tehdit ederler. Albay, FOXHOUND örgütünün Raiden kod isimli ajanına rehineleri kurtarması ve teröristleri etkisiz hale getirmesi emrini verir. Telsize cevap veren Navy SEAL ekibinin hayatta kalan üyeleri, Iroquois Pliskin ve Peter Stillman, Raiden'ın Fatman tarafından yerleştirilen patlayıcıları devre dışı bırakmasına yardım eder. Fakat saatli bombalardan birisi patlar ve Stillman'ın ölümüne sebep olur. Raiden, Fatman'i öldürür ve gizemli bir sayborg ninja ile karşılaşır. Raiden ile Pliskin, rehineleri helikopterle nakletmeye karar verirler, ancak bir Harrier uçuran Dead Cell'in liderinin kendisini Solid Snake olarak tanıtmasıyla şaşkınlığa uğrarlar. Raiden, Harrier'ı vurur, ancak "Solid Snake" çalınan Metal Gear RAY ile kaçar. Sonrasında Pliskin aslında kendisinin gerçek Solid Snake olduğunu açıklar ve, Otacon ile birlikte Johnson'ın yerini belirlemeye yardım eder.

Johnson Raiden'a Birleşik Devletler demokratik sürecinin "the Patriots" isimli ülkeyi gizlice yönetim bir organizasyon tarafından düzenlenen bir düzmece olduğunu açıklar. Ayrıca, Big Shell olayı da Arsenal Gear adında "GW" adı verilen bir yapay zekaya ev sahipliği yapan bir Mobil Kaleyi saklamak amacıyla düzenlenmiş bir tiyatrodan ibarettir. Dead Cell'in lideri Johnson'ın selefi, Big Boss'un Solidus Snake adıyla bilinen bir klonu olan George Sears'tır. Solidus Arsenal'ı ele geçirmek ve Patriots'ı devirmek istemektedir. Ardından Johnson Ocelot tarafından öldürülür.

Raiden, Arsenal'ı etkisiz hale getirmek için GW'ya bir virüs yüklemeyi planlayan Otacon'un üvey kardeşi ve bilgisayar programcısı olan Emma Emmerich'i kurtarır. Vamp Raiden tarafından vurulmadan önce Emma'yı bıçaklar. Emma virüsü yükler ama yarasından dolayı ölür ve virüs yarı tamamlanmamış halde kalır. Raiden, Snake tarafından ihanete uğrayıp, Olga olduğu açığa çıkan ninja tarafından yakalanmışken, Otacon rehineleri kurtarmak için ayrılır. Arsenal ayrılırken Big Shell çöker.

Raiden, Arsenal'da kendisine Sierra Leone İç Savaşı sırasında ebeveynlerini öldürdüğünü ve onu bir çocuk asker olarak yetiştirdiğini açıklayan Solidus'un önünde gözlerini açar. Solidus ayrılır ve Olga Raiden'a kendi çocuğunun güvenliği uğruna Patriots için çalışan bir çifte ajan olduğunu açıklar ve onu serbest bırakır. Albay saçma bir biçimde davranmaya başladıktan sonra Raiden onun virüsten etkilenmiş GW'nun bir parçası olduğunu öğrenir. Rose Raiden'a Patriots tarafından kendisinin aşığı rolünü oynamak için görevlendirildiğini ve çocuğuna hamile olduğunu açıklar. Raiden, Arsenal'a girebilmek için Olga'ya Raiden'ı yakalatmakta yardımcı olan Snake'i bulur. Raiden yapay zeka kontrollü Metal Gear RAY'ler ile savaşırken Snake Fortune ile hesaplaşır. Virüs RAY'lerin arıza vermesine sebep olur ve Solidus, Raiden'ı korumak için çift ajan kimliğini açığa vuran Olga'yı öldürür.

Snake ve Raiden Solidus, Olga ve Ocelot tarafından yakalanıp Arsenal'ın tepesine getirilirler. Ocelot kendisinin bir Patriots ajanı olduğunu ve bütün bu operasyonun Patriots tarafından suni bir şekilde Solid Snake'in yerini doldurabilecek bir askeri yaratmak için düzenlenmiş S3 Planı adında bir kurmaca olduğunu açıklar. Ocelot, Liquid Snake tarafından ele geçirilmeden önce Fortune'u öldürür. Liquid, Ocelot'un kayıp sağ kolunun kendininki ile değiştirildiğini açıklar ve bedeninin bilgisini kullanarak Patriots'ı avlamak için çalıntı RAY'i ile kaçar. Arsenal kontrolü kaybederken Snake, Liquid'in peşinden gider.

Arsenal Manhattan'a çarpar. Raiden, Colonel ve Rose gibi davranan bir yapay zeka tarafından aranır. Onlar, GW'nun sadece Yapay Zeka kısmı olduğunu, S3 Planının gerçek amacının toplumun dijital çağın bilgi akışı yüzünden değişmesini engellemek için toplumun fikrini kontrol etmek olduğunu açıklar. Raiden'a Solidus'u ortadan kaldırmasını emredeler; reddin sonucu Olga'nın ve Rose'un çocuğunun ölümü olacaktır. Raiden Solidus'u alt ettikten sonra, Snake ortaya çıkar. Snake ve Otacon Olga'nın çocuğunu kurtarmayı ve detayları virüs diskinde saklı olan Patriots'ı bulmayı planlıyorlardır.

En sonda, diskin şifrelemesini çözdükten sonra Otacon ve Snake Patriots'ın en üst kademe on iki üyesini içeren Bilgeler Komitesi'nin verisini ele geçirirler. Ama, üyelerin yaklaşık yüz yıldır ölü olduğu ortaya çıkar.

Oyunu ilk oyundan farklı kılan özelliği ilk bakışta birçok oyuncuya anlaşılması zor gelen kompleks bir hikâye anlatmasıdır. Oyunda gerçek ile sahte arasındaki ayrım çok incedir ve bolca dördüncü duvar kullanılır. Raiden oyuncunun ekrandaki yansımasıdır ve oynayan kişi adım adım Raiden'la beraber bu anlaşılması zor karmaşaya anlam getirmeye çalışır. Oyunun özellikle son saatinde süregelen felsefi ve psikolojik sorular oyuncuya kendisini ve oynadığı oyunu sorgulatır. Bütün bunlara rağmen oyunun çoğu sorusu açıklanmadan oyun biter ve oyuncular bütün bu sorulara kendileri cevap bulmak zorunda bırakılır.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Solid Snake karakterinin esin kaynağı 1980'li yılların başının ticari olarak en başarılı filmlerinden Escape from the New York filmindeki Snake Pliskin'dir. İkinci oyunda Solid Snake "Iroquois Pliskin" takma adını kullanır. Iroquois, Algonkin dilinde yaklaşık olarak siyah renkli yılan anlamına gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]