Metal Gear Solid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Metal Gear Solid
308Image.jpg
Geliştirici Konami Edit this on Wikidata
Yayımcı Konami
Yönetmen Hideo Kojima Edit this on Wikidata
Yapımcı Hideo Kojima
Tasarımcı Hideo Kojima/Yoji Shinkawa
Seri Metal Gear Solid
Metal Gear Solid Edit this on Wikidata
Platformlar Playstation , PC
Çıkış 30 Temmuz, 1998
Tür Stealth Action (Gizlilik/Aksiyon)
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Metal Gear Solid, Metal Gear serisinin üçüncü oyunudur. Önceki oyunlar; Metal Gear, Metal Gear 2: Solid Snake'tir. Bu oyundan sonra yapılmış olan Metal Gear oyunları ise Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 2:Substance, Metal Gear Solid 3:Snake Eater, Metal Gear Solid 3: Subsistence, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots ve Metal Gear Solid: Peace Walker'dir. Metal Gear Solid: Peace Walker, PSP için yapıldı. Metal Gear Solid: Rising isimli bir oyun PS3, Xbox360 ve PC'e çıkmak üzere yapım aşamasındadır. Aynı zamanda Nintendo Gamecube için Metal Gear Solid: The Twin Snakes oyunu çıkarılmıştır ki bu Metal Gear Solid'in grafiklerinin geliştirilmiş versiyonudur. İlk MGS'den çok üstün grafiklere ve efektlere sahiptir.

Oyun serisinin senaryosuna katkıda bulunan ve bu oyunların yapımını üstlenen kişi ise Hideo Kojima adlı bir Japon'dur. Aynı zamanda oyunun sanat dehası Yoji Shinkawa'dır. Senaryoyu Hideo Kojima ile birlikte yazmışlardır. Oyunlar Konami firmasının dağıtımcılığında çıkmaktadır. Metal Gear Solid, 30 Temmuz 1998'de PS1 için çıkmıştır. MGS: The Twin Snakes ise 2004'te çıkmıştır.

Metal Gear Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Metal Gear Solid Filmi Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Metal Gear Solid:the Twin Snakes

Çok yakın bir zamana kadar filmin yapılıp yapılmayacağı tartışılıyordu.Ancak sonunda Metal Gear Solid serisinin yapımcısı Hideo Kojima, Hidechan! Radio'da Hollywood ile anlaşmaya vardıklarını söyledi. Filmin oyuncu kadrosu henüz belli olmasa da bir röportajda Christian Bale, Snake rolünü kendisinin oynayacağını söyledi. Bu bilgi resmi bir kaynaktan duyurulmadığı için herhangi bir kesinlik taşımamaktadır.

Metal Gear Solid'in Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Snake (Twin Snakes'ten)

Yıl 2005, Snake Alaska'dan Roy Campbell'in gönderdiği askerler tarafından apar topar (ve zorla) getirilmiştir. Albay Campbell Snake'e Fox-Hound'un kontrolden çıkarak tamamiyle bir terörist grup halini aldığını ve Bering Boğazı'ndaki Shadow Moses Adalarındaki bir üssü ele geçirdiklerini, burada (radarlara yakalanmadan) nükleer füze fırlatma kapasitesine sahip bir silahın bulunduğunu (ki bu Metal Gear Rex'tir) söyler. Teröristler eğer istedikleri 1 Trilyon Dolar ve Big Boss'un geninin kendilerine verilmediği takdirde Beyaz Saray'a nükleer bomba fırlatabileceklerini iddia etmektedirler. Snake'in görevi Teröristlerin nükleer bombayı fırlatıp fırlatamayacağını (ki fırlatacaklarsa da durduracaktır) öğrenmek ve DARPA Şefi Donald Anderson ile bu üssün başkanı Kenneth Baker'i kurtarmaktır. Snake'e bu görevde 1999'daki Zanzibar operasyonunda ona yardımcı olmuş (ona göre bir arkadaş) eski Fox-Hound-Operasyon-Şefi Albay Roy Campbell, Snake'in kullandığı ve işine çok yarayan radarını tasarlayan (aynı zamanda atasözü ve deyimler sözlüğü gibi bir bayandır, oyunu her kaydettiğinizde kendisi size bir adet atasözü ve anlamını söylemektedir) Mei Ling ve birliğe yeni katılmış olan Dr. Naomi eşlik etmektedir. Fox-Hound üyeleri şunlardır:

Terörist lideri ve Snake'in ikizi Liquid Snake, Liquid ve Solid Snake kardeşler (Twin Snakes) Dünya'nın görüp görebileceği en müthiş asker olan Big Boss'un genlerinden yapılmışlardır. Liquid, Snake'in genlerini ondan çaldığını iddia etmektedir ve bu yüzden ona bir hayli sinirlidir. Ondan intikamını ancak öldürerek alabileceğini, ancak ruhunun o zaman rahat edebileceğini düşünmektedir. Liquid Snake, CIA'da da çalışmış, ardından tutuklanmış, affedilip serbest bırakılmış ve bundan sonra da Liquid Fox-Hound'da (Snake'in öldürdüğü) babasının hedefini yeniden gerçekleştirmek amacıyla Shadow Moses adalarındaki üssü basmıştır. Gerçek adı bilinmemekle birlikte bu bilgi Dünya'nın en büyük istihbarat servisleri tarafından bile bilinmemektedir.

Psycho Mantis, annesi doğum sırasında ölmüş bu yüzden de babası hep onu suçlamıştır içten içe, fakat bunu ona hiç göstermemiştir. Ama o kinetik güçlere sahiptir ve zihinleri okuyabilmektedir. Böylece babasının kendisine beslediği duyguları öğrenmiş ve gücünü hiç iyilik için kullanmamıştır. Uzun süre FBI'da sorgulama uzmanı olarak çalışmış sonrasında Fox-Hound'a katılmıştır.

Sniper Wolf, keskin nişancı bir kadındır (Otacon'un aşık olacağı kadar). Savaş alanında doğmuş ve büyümüş, bu yüzden de hayatı savaş demektir. Elindeki tüfeği ile hedefini günlerce yemek yemeden ve uyumadan bekleyebilir. Bir kere hedef aldığı kimse ölümden kurtulamamıştır, Solid Snake ve Meryl Silverburgh dışında tabii ki.

Vulcan Raven, ağır silah uzmanı, aynı zamanda dev gibi bir cüsseye sahip bir şamandır.

Revolver Ocelot, revolver çekme, döndürme ve hedef alma konusunda bir numara şahsiyet, aynı zamanda sorgulama uzmanıdır.

Decoy Octopus, kılık değiştirme uzmanı, oyunda karşımıza DARPA şefi olarak ortaya çıkıyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikikitap
Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var: