İçeriğe atla

Metal Gear Rising: Revengeance

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metal Gear Rising: Revengeance
GeliştiriciPlatinumGames
YayımcıKonami
YapımcıAtsushi Inaba Bunu Vikiveri'de düzenleyin
BesteciJamie Christopherson Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriMetal Gear
MotorPlatinumEngine
PlatformPlayStation 3

Xbox 360

Windows

OS X

Nvidia Shield TV
Çıkış19 Şubat, 2023
Türleraksiyon-macera,hack and slash
Modtek oyunculu

Metal Gear Rising: Revengeance, PlatinumGames tarafından geliştirilip, Konami tarafından yayınlanan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, PlayStation 3 ve Xbox 360 için Şubat 2013, Windows ve OS X için Ocak ve Eylül 2014, Nvidia Shield için ise Ocak 2016'da yayınlanmıştır.

Rising: Revengeance, Metal Gear serisinin bir yan oyunudur. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots'tan 4 yıl sonrasını anlatmaktadır. Oyunun ana karakteri özel bir askeri şirkete hizmet eden Raiden'dır. Oyunun temel oynanışı bir kılıç ve patron savaşlarından edinebildiğiniz özel silahlar ile kombo çıkarmak ve karşı atak kullanmaya yöneliktir. "Blade Mode" sürecinde oyuncu zamanı yavaşlatabilir ve düşmanlarının uzuvlarını kesebilir. Oyunda savaşlardan uzak durmak için opsiyonel olarak gizlilik de bulunmaktadır.

Oyun ilk olarak Kojima Productions tarafından "Metal Gear Solid: Rising" ismi ile geliştiriliyordu ancak geliştirici ekip kılıç kullanımı üzerine zorluklar yaşadı ve Hideo Kojima bir çözüm bulunana dek oyunun geliştirme sürecini erteledi. 2011 sonlarına doğru PlatinumGames'in önceliğinde projeye tekrar başlandı.[1]

Oyun, çıkışının ardından PlayStation 3 ve Steam üzerinde 1.2M'dan fazla kopya sattı. Ayrıca oyun internet meme kültürünün bir parçası haline geldi.

Oyuncu, Raiden isimli katana kullanan bir Cyborg'u yönetmektedir. Serinin diğer oyunlarının aksine Rising daha aksiyon odaklıdır. Oyun kendine özel bir kesiş sistemine sahiptir. Raiden, yüksek frekanslı bıçak denilen bir kılıcın yanında roketatar, bomba, ikonik kargo kutusu ve çeşitli birçok teçhizatı kullanabilmektedir.

Oyunun "Blade Mode" mekaniği, oyuncuyu bullet time benzeri bir sürece sokarak bu süreç içerisinde kısmen herşeyi kesmesine izin verir.[2] Kilit bir diğer mekanik olan "Zandatsu" ise kesilen cyborg ve robot benzeri varlıkların içerisindeki parça, enerji ve benzeri şeyi kullanarak canını yenilemesine izin verir.

  1. ^ "Metal Gear Rising: Revengeance, Hideo Kojima Röportajı". 15 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Metal Gear Rising: Revengeance E3 2010". 13 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2023.