Metal Gear

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metal Gear
Metal Gear logosu
Tür
Yapımcı
YayımcıKonami
YaratanHideo Kojima
Platformlar
İlk yayınMetal Gear
13 Temmuz 1987
Son yayınMetal Gear Survive
20 Şubat 2018

Metal Gear (Japoncaメタルギア Metaru Gia), Konami tarafından geliştirilen bir aksiyon-macera video oyunu serisidir. Seri, genellikle, nükleer silahları fırlatma kabiliyetine sahip iki ayaklı yürüme tankı olan "Metal Gear" adı verilen süper silahı bulma görevi verilen özel kuvvetler görevlisini (genellikle Solid Snake veya Big Boss) takip etmektedir. İlk Metal Gear oyunu 1987 yılında MSX2 için piyasaya sürüldü.

Orijinal oyunun konusunu genişleten, Snake'e karşı çıkan ve destekleyen karakterler ekleyen çoklu konsollar için birkaç devam oyunu yayınlandı ve ayrıca serinin kökenlerini ve tekrar eden karakterleri keşfeden birkaç ön oyun da bulunmaktadır. PlayStation için piyasaya sürülen serinin üçüncü oyun olan Metal Gear Solid, Metal Gear için yepyeni bir 3D serisinin başlangıcını işaret ediyordu. Haziran 2020 tarihi itibarıyla, seri dünya çapında 56,5 milyondan fazla kopya satmış olup[1] bireysel taksitlerle eleştirel ve ticari olarak beğeni topladı ve birçok ödül aldı.

Seri, gizlilik video oyunlarına[2] ve "sinematik video oyunlarına"[3] öncülük etmesi ve popüler hale getirmesiyle tanınmaktadır. Serinin göze çarpan özellikleri arasında gizlilik mekaniği, sinematik ara sahneler, karmaşık hikâyeler, sıra dışı ve dördüncü duvar mizahı ve siberpunk, distopik, politik ve felsefi temaların keşfi ve lezzet katmak için Hollywood filmlerine referanslar yer almaktadır.[4] Seri ayrıca çizgi roman, roman ve drama CD'leri gibi diğer medyaya da uyarlandı.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan oyunlar

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "KONAMI HOLDINGS CORPORATION". Eylül 2020. 9 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2021. 
  2. ^ Interview with Clint Hocking 26 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., GameCritics, 24 Mayıs 2005
  3. ^ Stanton, Rich (12 Ağustos 2015). "Metal Gear Solid: The first modern video game". Eurogamer. 15 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2021. 
  4. ^ Burke, Addie (28 Ocak 2014). "How well did Metal Gear Solid predict the future of warfare?". GamesRadar. 5 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]