İçeriğe atla

Mesoplodon peruvianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Mesoplodon peruvianus
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Cetacea - (Balinalar)
Alt takım: Odontoceti - (Dişli balinalar)
Familya: Ziphiidae - (Gagalı balinagiller)
Cins: Mesoplodon
Tür: M. peruvianus
Mesoplodon peruvianus
Reyes, Mead & van Waerebeek, 1991[1]

Mesoplodon peruvianus, gagalı balinagiller (Ziphiidae) familyasından iki dişli balina (Mesoplodon) cinsine ait bir balina türü. Ancak 1991 yılında bilimsel olarak tarif edilen bu tür[1] aynı zamanda familyasının en küçük temsilcisidir.

Varlığının ilk işareti 1976 yılında Peru'nun bir balık pazarında tanılmayan bir balina türüne ait kafatasının bulunmasıydı. 1988 yılında yine Peru'da bu türün bir leşi karaya vurdu ve günümüze kadar Meksiko ve Peru kıyılarında bulunan başka bireyler de oldu. Bundan dolayı yayılımının doğu Pasifik okyanusunun bu iki ülke civarında olduğu tahmin edilir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

3,4 - 3,7 Metreye varan boyu ile gagalı balinagillerin en küçüğüdür. Rengi koyu gridir ve tüm gagalı balinagiller gibi onun da sırf alt çenesinde 2 dişi olur.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

2 - 3 bireyden meydana gelen gruplarda, açık denizin derin bölgelerinde yaşar. Tüm gagalı balinagiller gibi oda çok derinlere dalıp kafadan bacaklılar ve balıklar ile beslenir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b William Perrin (2015). Perrin WF (Ed.). "Mesoplodon peruvianus Reyes, Mead & Van Waerebeek, 1991". World Cetacea Database. World Register of Marine Species. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]