Mesembrinibis cayennensis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mesembrinibis cayennensis
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Threskiornithidae
Alt familya: Threskiornithinae
Cins: Mesembrinibis
J.L. Peters, 1930
Tür: M. cayennensis
İkili adlandırma
Mesembrinibis cayennensis
Gmelin, 1789
Dağılımı

Mesembrinibis cayennensis Threskiornithidae familyasında yer alan monotipik kuş cinsi Mesembrinibis içinde sınıflandırılan tek kuş türüdür.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 48 ila 56 cm. arasında, ağırlığı 650 ila 750 g. arasındadır. Dişiler erkeklerden daha küçük yapılıdır. Üreme döneminde erişkinlerin gövdesi parlak yeşilimsi siyah tüylerle kaplıdır. Bacakları ve gagaları açık yeşil, yüzlerindeki tüysüz deri ise gri renklidir. Genç kuşların tüyleri daha soluk renklidir ve benzer bir kuş olan Plegadis falcinellus türünden daha kısa bacakları, geniş kanatları ve tıknaz vücutları ile ayrılırlar. Bu tür de diğer aynaklar gibi boynu ileri doğru uzanmış şekilde uçar.

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Honduras'tan Nikaragua'ya, Kosta Rika ve Panama'nın batısından Güney Amerika'da Arjantin'in kuzeyine kadar olan bölgede yaşar. Göçmen değildir ancak kuraklık dönemlerinde mevsimsel olarak yer değiştirir.

Ağaçlıklı bataklıklarda ve diğer su yakınındaki ormanlık alanlarda yaşar.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuvaları ağaçlara yerleştirilmiş çalı çırpıdan oluşur. Akrabalarından daha az sosyal olan bu kuş genellikle yalnız ya da çiftler hâlinde görülür. Diğer aynaklar gibi balık, kurbağa ve diğer su hayvanları ile böceklerle beslenir.