Merve Terzioğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Merve Terzioğlu

Merve Terzioğlu (d. 24 Şubat 1987, İstanbul - ö. 7 Nisan 2008, Memphis, Tennessee, ABD) Galatasaray (en son) ve Fenerbahçe (2002-2006 arası) yüzme takımlarında yer almış millî yüzücü. Annesi Betül Terzioğlu, babası Murat Terzioğlu ve ablası Banu Terzioğlu'dur.

ABD Mississippi eyaleti Cleveland kenti Delta State University'de Uluslararası İlişkiler dalında 2005'de başladığı burslu öğrenciliği esnasında, 29 Mart 2008 tarihinde geçirdiği ve üniversite takım arkadaşı Molly Bates'i kaybettiği bir karayolu kazasında, 3 arkadaşı ile birlikte ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı Memphis, Tennessee'deki hastanede 8 günlük yaşam mücadelesi sonucunda 7 Nisan 2008 tarihinde vefat etti.

Millî yüzücü olarak Türkiye ve dünya çapında birçok başarıya imza atan Terzioğlu, spor camiasında gelecek vadeden sporcular arasında gösteriliyordu. 2000 yılında İstanbul'da yapılan Türkiye Külüplerarası Yaz Şampiyonasında ve yine 2000 yılında İzmir'de yapılan Türkiye Kulüplerarası Kış Kupası 4x100 m. karışık bayrak dalında Türkiye rekorlarına sahipti. Terzioğlu'nun ayrıca Akdeniz Ülkeleri COMEN Yüzme Kupası'nda da üçüncülüğü bulunuyor [1]. Başarılarını ABD'de de sürdürmüş, üniversitesi adına katıldığı kolej şampiyonasında (NSISC - New South Intercollegiate Swim Conference Championships) çok yüksek puanlar toplayarak "çok değerli yüzücü" ödülü almış (Most Valuable Swimmer Award), olağanüstü bir yetenek (standout performer) olarak nitelendirilmişti.[2].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]