Merchandising

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mağazacılık veya Merchandising , en geniş anlamda, ürünlerin perakende bir tüketiciye satışına katkıda bulunan herhangi bir uygulamadır. Perakende satış mağazasında, satış, satılmaya hazır ürünlerin çeşitliliği ve bu ürünlerin ilgi alanını teşvik edecek şekilde sergilenmesi ve müşterilerin satın almalarını teşvik etmesi anlamına gelir.

Merchandising mesleğinde ya mağaza ya da bağımsız bir distribütör tarafından çalışıyor. Profesyonel bir tüccar olarak, perakende bir ortamda, sadece ürünleri (yani kahve, meyve suyu, soda, vb.) değil, aynı zamanda eğilim gösterdiği gibi diğer "satıcıları" da ölçeceklenebilir. Mağaza ve diğer satıcılarla çalışırken, raf alanı genellikle bazı yerlerde olması gerektiği gibi verilir veya alınır

Perakende ticarette görsel sergileme, ürün tasarımı, seçimi, paketleme, fiyatlandırma ve tüketicileri daha fazla harcama yapması için teşvik eden sergilenen mal satışı anlamına gelir. Bu, disiplinleri ve iskontoları, ürünlerin ve ekranların fiziksel sunumunu ve hangi ürünlerin hangi müşterilere hangi saatte sunulması gerektiğine ilişkin kararları içerir.